Starosta se snažil zastavit čtyřkolkáře, řidič jej srazil a ujel

  16:00
Osobní zkušenost s agresivním řidičem čtyřkolky má za sebou starosta Nové Vsi na Českobudějovicku Marek Prokeš. Snažil se zastavit čtyřkolkáře, který vjel i přes zákaz na staveniště rekonstruované silnice. Řidič jej však srazil a zranil. Případem se zabývá policie.

„Byla to sportovní profesionální čtyřkolka, jaké se vidí na Dakaru. Ten řidič jezdil po staveništi sem a tam za hrozného řevu,“ popsal incident z 1. července  starosta Prokeš, který u opravované hlavní silnice z Českých Budějovic na Trhové Sviny bydlí.

Prokeš se řidiči postavil na delší vzdálenost do cesty a zvednutím ruky signalizoval, aby zastavil. Jak dodává, v dalších sekundách už mu šlo o život. Řidič nejen že nezastavil, ale řítil se přímo na něj.

„Dívali jsme se z očí do očí. Když byl dva metry ode mě, instinktivně jsem uskočil stranou, ale stejně mě nabral bokem. Vylétl jsem do vzduchu a udělal přemet. Po mém dopadu vozidlo ujelo. Volal jsem hned 158,“ vzpomíná sedmačtyřicetiletý starosta.

Při dopadu si silně narazil pravý loket. Na místo dorazili policisté z obvodního oddělení Boršov nad Vltavou a sanitka, která zraněného odvezla do nemocnice, kde strávil tři dny. Po propuštění podal na obvodním oddělení policie trestní oznámení na neznámého pachatele.

Další dny se podle něj nic nedělo, přestože na jeho podnět zajistila policie kamerový záznam z místní čerpací stanice, kde před tím čtyřkolkář tankoval. Informace o závažné nehodě se v průběhu měsíce neobjevila ani na policejní svodce.

Policie podle místních událost tajila

Mezi obyvateli Nové Vsi proto vzniklo podezření, že pachatelem je vlivný člověk ze sousední obce a policie případ záměrně tají. Dokonce, že šlo podle nich o cílený útok na starostu jako na veřejného činitele. 

Poté, co se o případ začala zajímat MF DNES, vydala policie zprávu, že pachatel je znám a policie vede vyšetřování pro podezření z trestného činu ublížení na zdraví.

„Případ byl oznámen na linku 158 krátce po 17. hodině jako dopravní nehoda chodce a čtyřkolky. Policisté prověřují i verzi, že řidič čtyřkolky mohl srazit chodce úmyslně. Nepodložené informace, že policie nemá na vyšetřování nehody zájem, policisty uráží,“ sdělil vedoucí tiskového oddělení Krajského ředitelství jihočeské policie Jiří Matzner.

Případ může pro pachatele skončit podmíněným trestem za zranění z nedbalosti nebo až pětiletým vězením za úmyslný trestný čin a neposkytnutí pomoci při dopravní nehodě. 

Jak Matzner doplnil, zraněného budou policisté o stavu vyšetřování informovat. Podle starosty Prokeše se mu ozvalo telefonicky obvodní oddělení policie, až když se o případ začali zajímat novináři.

Agresivní chování čtyřkolkářů hlavně mimo komunikace je podle policistů celorepublikový problém. Přispívá k němu i skutečnost, že tato vozidla nemusí mít registrační značky a jejich řidiče maskuje přilba se štítem (viz např. Čtyřkolka se proháněla po Českém ráji, řidič ohrozil strážce oblasti).