Před 20 lety u Nažidel tragicky zahynulo 20 lidí, řidič autobusu byl nezkušený

  9:44
Před dvaceti lety se ze svahu při levém okraji silnice z Dolního Dvořiště ke Kaplici zřítil patrový zájezdový autobus. Vezl lyžaře z rakouského zimního střediska domů do Karlových Varů. Nehoda byla shodou chyb a neúmyslných zavinění.

Tragická nehoda měla za následek na místě 17 mrtvých a 36 zraněných, z toho několik těžce. Další tři lidé zemřeli později. Dodnes je to největší dopravní nehoda v historii Jihočeského kraje.

S odstupem času a po podrobném vyšetřování jsou příčiny nehody skoro jasné. Může za ni souhra několika příčin. Hlavním viníkem byl řidič. Ten se sice později před soudem, jenž ho potrestal za neúmyslné ublížení a obecné ohrožení osmi roky vězení, hájil špatným technickým stavem autobusu a silnice. S tím ale neuspěl. Poslední slovo řekli znalci.

Nezkušený, unavený a spěchal

Podle odborníků byl řidič nezkušený, hlavní povolání měl jako taxikář. Dále překročil v nebezpečném klesání u osady Nažidla povolenou rychlost, neměl profesní licenci na autobus, nebyl odpočinutý, při jízdě se bavil s kolegou a v osudném místě nakupil za volantem spoustu dalších chyb.

V rychlosti více než 110 kilometrů v hodině najel v prudkém klesání na pravou krajnici, kde se autobus odrazil od svodidel. Kvůli zbrklé reakci šoféra a výšce vozu ztratilo vozidlo stabilitu. Nakonec sjelo do levého příkopu, který nechránila svodidla.

Nehoda u Nažidel

O náletové stromy si autobus odřízl celé horní patro kabiny a nakonec se převrátil. Následek byl otřesný. Konečná bilance je 20 mrtvých, včetně řady mladých lidí.

Na první minuty po tragédii dodnes vzpomínají její účastníci i záchranáři. V naprosté tmě se vydrápalo několik cestujících na silnici, zastavovali projíždějící auta a volali záchranáře. Mezi prvními byli na místě dobrovolní hasiči z okolí.

Fakta o nehodě

Plně obsazený autobus značky Neoplan jel 8. března 2003 večer z rakouského alpského střediska Ramsau do Karlových Varů. U Nažidel, kde byla předepsaná maximální rychlost 80 kilometrů v hodině, ji řidič překročil o nejméně 20 kilometrů a po smyku havaroval. Řidič měl za sebou čtyřhodinové řízení a málo praxe s tímto typem autobusu. Konečná bilance je 20 mrtvých. Vinu za nehodu určil soud řidiči. Firma LSK autobusy, vlastník autobusu, krátce poté zanikla. Po cestovní kanceláři, která zájezd organizovala, pozůstalí požadovali odškodnění. Její majitel v roce 2010 zemřel. O rok dříve odešel s podmínkou z vězení propuštěný řidič, soud mu trest za dobré chování zkrátil. Na místě tragédie zůstal pomník v podobě dvaceti kamenů a deska se jmény mrtvých.

Vzpomínali, jak mrtvým pod autobusem a v něm ještě dlouho po nehodě zvonily v kapsách mobily. Se svými příbuznými a známými se ještě chvíli před tragédií domlouvali, že domů dorazí po půlnoci.

Záchranáři pracovali na místě za světel reflektorů až do rána. Podle jejich vzpomínek si sáhli na dno fyzických i psychických sil. Podle zástupce vedoucího krumlovského dopravního inspektorátu Milana Richtera s organizací zásahu na místě při takové hromadné nehodě nikdo neměl velké zkušenosti.

Sanitky rozvážely zraněné do krumlovské a budějovické nemocnice, kde je druhý den ráno hledali příbuzní. U nehody byl jako jeden z lékařů záchranky i současný jihočeský hejtman Martin Kuba.

Za všechny zhodnotil tragédii šéf jihočeského traumatologického centra Pavel Kopačka, který pracoval také jako vojenský lékař. „Něco podobného jsem zažil jenom v Damašku, kde napadli teroristi autobus,“ řekl MF DNES po nehodě.

Řada pamětníků včetně primáře Kopačky už nežije, ostatní na nehodu nezapomenou. „Když jedu kolem, mám stísněný pocit. Stala se v místech, kde je sice nebezpečné klesání, ale zodpovědní řidiči zpomalí,“ tvrdí dopravní policista Richter.

Podle hejtmana Kuby událost přinesla nové zkušenosti, díky kterým funguje lepší organizace podobných zásahů, účinnější součinnost integrovaných složek či nácviky pomoci. Nehoda se odráží i v jeho profesi. „Bylo to znát třeba u organizace pomoci při nedávné koronavirové pandemii. Mám nehodu navždy na paměti jako lékař i jako politik,“ zdůraznil.

Posun za dvacet let zhodnotil i ředitel jihočeské záchranné služby a senátor Marek Slabý. Podle něj se zlepšila organizace zásahů u hromadných nehod. Práci integrované složky řídí hasiči. Jiné je také technické vybavení záchranářů.

„Máme speciální vozidla i stany pro ošetření, které můžeme doplňovat podle aktuální potřeby. K dispozici je i letecká záchranka a pomoc ze zahraničí či moderní vyprošťovací zařízení. To všechno ale neznamená, že podobnou lidskou chybu můžeme do budoucna stoprocentně vyloučit,“ připomněl.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.