Nábytková banka v Jihočeském kraji končí, schází peníze na její provoz

  8:56
Zařízení, které zdarma pomohlo ke skříním či postelím tisícům lidí, fungovalo v Českých Budějovicích od roku 2016. Teď Nábytková banka pozastavila provoz, protože jí chybí peníze, aby ho mohla udržet. Ročně by její organizátoři potřebovali přes dva miliony korun.

ilustrační snímek | foto: Jan Salač, MAFRAMAFRA

Když před osmi lety vznikla v Budějovicích Nábytková banka, byla to v České republice novinka s touto službou. Fungovala podobně jako ta potravinová. Když se někdo třeba stěhoval a už nepotřeboval staré skříně, mohl je darovat, pokud byly stále ještě v dobrém stavu.

Netrvalo dlouho a brzy měly nového majitele, který by si jinak nábytek nemohl dovolit. Pomoc takto získaly tisíce lidí. Jenže teď je tato aktivita v útlumu.

„Chybí nám peníze, abychom mohli službu dál udržet,“ vysvětluje zakladatelka Nábytkové banky Jihočeského kraje Dana Kalistová. Ročně mělo zařízení k dispozici zhruba 850 tisíc korun, na plnohodnotné fungování by ale podle jejích slov byly potřeba více než dva miliony korun.

Přibývají nábytkové banky s opotřebovanými věcmi. Lidé si je berou zdarma

„Celé roky nám pomáhal a přispíval například Jihočeský kraj či město České Budějovice. My bychom ale potřebovali financování na národní úrovni, takže prostřednictvím ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) či ministerstva životního prostředí (MŽP), které už nám v minulosti také pomohlo,“ upozornila Kalistová.

Třeba Jihočeský kraj je připravený podporovat tuto službu i nadále. „Paní Kalistová mě o jejím utlumení informovala dopisem. Určitě mě to mrzí a doufám, že se podaří provoz znovu nastartovat. My budeme v podpoře dál pokračovat,“ ujistila náměstkyně hejtmana pro sociální věci Lucie Kozlová.

Připomněla, že v době, kdy na jih Čech mířily tisíce Ukrajinců prchajících před válkou, přidal kraj na provoz ještě další mimořádnou dotaci. Tehdy byla banka velmi vytížená. MF DNES oslovila zástupce obou ministerstev, zda se nechystá nějaká cílená a systémová podpora, která by mohla pomoci.

„Finanční podporu re-use center typu nábytkových bank aktuálně plánujeme v souvislosti s 68. výzvou Operačního programu Životní prostředí (OPŽP). Výzva by měla být vyhlášena v srpnu a bude v ní připravených 400 milionů korun. Zaměří se na výstavbu a modernizaci zařízení pro materiálové využití odpadů a kromě dalších odpadových projektů v ní podpoříme právě i re-use centra,“ potvrdila Veronika Krejčí, mluvčí MŽP.

„Byl jsem rád, že věci ještě někomu sloužily“

Uvedla, že už dříve ministerstvo na podporu těchto center vyčlenilo několik stovek milionů korun, a podpořilo tak desítky projektů. V létě by tak jihočeská banka mohla o peníze požádat.

„Materiální pomoc při vybavování potřebných domácností je stále velmi žádaná i po skončení naší činnosti. Zároveň lidé každý den zbytečně vyhazují obrovské množství věcí, které by mohly sloužit právě třeba pro tyto charitativní účely,“ konstatovala Kalistová.

Doplňuje, že to celý tým nevzdává a hledá neustále řešení, jak Nábytkovou banku Jihočeského kraje obnovit. Kromě charitativního rozměru svojí činností přispívá k ekologické udržitelnosti, podporuje cirkulaci věcí, snižuje jejich plýtvání a následnou produkci odpadů.

V minulosti do ní daroval několik kusů nábytku i Jaroslav Vachna z Budějovic. „Stěhoval jsem se do většího a věděl, že už nevyužiju stůl a skříň, byly přitom v dobrém stavu. Tak jsem byl rád, že ještě někomu mohly dál sloužit,“ sdělil.

Jeďte do sběrného dvora. Teplice už do ulic nepřistavují velké kontejnery

K obnovení činnosti by mohlo přispět i pondělní setkání, kde se budou hledat řešení, jak Nábytkovou banku zachránit.

„Udělali jsme si průzkum mezi poskytovateli sociálních zařízení, neziskovými organizacemi a dalšími institucemi a výsledek byl jednoznačný. Všichni banku využívali a všem chybí. Proto jsem se rozhodla uspořádat jednání u kulatého stolu, které by mohlo vést k obnově činnosti,“ poznamenala jihočeská poslankyně Pavla Pivoňka Vaňková.

Na pondělním setkání by měla být také Pavla Campodonicová, ředitelka Nábytkové banky Středočeského kraje, František Kaiseršot, ředitel Meziproudy či Pavlína Bláhová, vedoucí sociálního odboru města Kaplice a další.

8. listopadu 2023

Autor: