Po zákroku policistů podnikatel zemřel v sanitce. Chybu neudělali, rozhodl soud

  11:38
Evropský soud pro lidská práva posuzoval policejní zákrok z roku 2019, při němž zemřel podnikatel z Vyššího Brodu. Ten dostal křeče a pral se s pracovníky kanceláře i přivolanými záchranáři. Na jeho uklidnění se podíleli i policisté, ti podle soudu však žádnou chybu neudělali.
Na přechodu pro chodce v pražských Strašnicích ležel muž, kolem sebe měl stopy...

ilustrační snímek | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Obětí v případu, který se stal před čtyřmi lety v Praze, byl čtyřicetiletý podnikatel z Vyššího Brodu na Českokrumlovsku. Podle lékařské zprávy k úmrtí vedlo dušení a otok mozku.

Evropský soud pro lidská práva se případem zabýval v únoru na podnět nyní 75leté matky a bratra zemřelého. O verdiktu informoval jako první server Česká justice. Případ řešila nicméně již předtím Generální inspekce bezpečnostních sborů, Vrchní státní zastupitelství v Praze a rovněž Ústavní soud.

K tragédii došlo v květnu roku 2019, kdy zdravotníci zasahovali v jedné pražské kanceláři leasingové firmy. Přivoláni byli kvůli tomu, že muž dostal křeče, zmítal se a upadal do bezvědomí. Jeho chování připomínalo epileptický záchvat. Protože se s pracovníky kanceláře i se záchranáři pral, přijely postupně dvě policejní hlídky.

Přesile se nakonec podařilo muže přikurtovat v sanitce k nosítkům v poloze na břiše. Jelikož se dál vzpíral, zůstali s ním uvnitř na několik minut dva policisté. Přivolaný lékař nicméně po příjezdu konstatoval pacientovu smrt.

Úmysl v tom nebyl

„Znaleckým posudkem byla zjištěna jeho zranění, pravděpodobně utrpěná při omezovacích pokusech,“ stojí ve zprávě Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Inspekce sice píše, že některá zranění mohlo způsobit zaškrcení, ale bez úmyslu muže poškodit. Od policistů lze podle zprávy jen stěží očekávat, že si budou uvědomovat riziko polohy na břiše. Zákrok měl předejít hlavně tomu, aby se muž zranil sám.

Muž, který ve Vyšším Brodu spoluvlastnil hotel na náměstí, byl agresivní zřejmě vlivem sedativ a opioidů, patrně pocházejících z léků. Jeho známí jsou přesvědčeni, že nešlo o narkomana.

„Byl to příjemný nekonfliktní člověk, žádný feťák,“ vzpomíná jedna z obyvatelek města, která si přála zůstat v anonymitě, nicméně jejíž jméno redakce zná. Bratr zemřelého se odmítl vyjádřit.

Příbuzní oběti s postupem vyšetřování nesouhlasili a požadovali trest pro policisty i záchranáře. Mimo jiné si stěžovali na to, že jim neumožnili vidět tělo mrtvého a zúčastnit se vyšetřovacího pokusu. Evropský soud přesto jejich stížnost odmítl jako neopodstatněnou.

Policejní zákroky často vyvolávají kritické reakce veřejnosti. Nedávno Generální inspekce bezpečnostních sborů uzavřela kontroverzní incident z loňské předvolební kampaně v Borovanech na Budějovicku, kde policisté v civilu zpacifikovali školáka, jenž se snažil odnést z mítinku reproduktory. Na chlapci trpícím autismem klečeli a spoutali ho ležícího na břiše.

Soud v těchto dnech rovněž hodnotí předloňský zásah strážníků v Českých Budějovicích, při němž byli zraněni dva lidé. Jeden z nich skončil v ležící poloze břichem na zemi a v poutech.

Podle znalců je vždycky jednání s agresivním člověkem problematické a jeho reakce jsou těžko předvídatelné.