Most Kosmonautů dosluhuje, kraj vypsal architektonickou soutěž na nový

  16:46
V Českých Budějovicích začala příprava nového mostu přes Malši. Kraj vyhlásil architektonickou soutěž, ale demolice konstrukce na Mánesově ulici začne nejdřív v roce 2025.

Most Kosmonautů spojuje břehy Malše v Českých Budějovicích. Ale dosluhuje. | foto: iDNES.cz

Dlouhý nebo Zlatý most či lávka Luční jez. V Českých Budějovicích je hned několik pozoruhodných staveb, které se klenou přes tamní řeky. Za několik let by k nim mohla přibýt další. V Mánesově ulici přes Malši totiž dosluhuje most Kosmonautů a nahradit ho má úplně nový.

Jihočeský kraj se jako správce komunikace rozhodl, že ten současný z roku 1959 už opravovat nebude, a vyhlásil architektonickou soutěž.

„Je ve špatném technickém stavu a je nutné ho nahradit novým, po všech stránkách funkčním a reprezentativním. Proto vítám, že výsledná podoba vzejde z architektonické soutěže, a zajistíme tak stavbu, která bude ozdobou krajského města,“ řekl náměstek hejtmana pro veřejné zakázky Pavel Klíma.

Současný most má sice za sebou několik oprav, ale rezaví a poškozený je i beton. „Má nízkou zatížitelnost a nedostatečný profil průtoku,“ vysvětlil Klíma důvody k odstranění.

Omezená je i nosnost, a to na 23 tun, Mánesova přitom slouží jako vnitřní okruh města a jezdí po ní i těžké kamiony.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Výsledky soutěže by měla veřejnost znát do konce roku, pak bude následovat projektová příprava. Stavět se začne až po dokončení dálnice kolem Budějovic a dalších dopravních staveb, aby měli řidiči k dispozici více objízdných tras. Na demolici tak nedojde dřív než v roce 2025.

Architektonickou soutěž kraj vypisuje jako dvoufázovou. Účastníci mohou předkládat návrhy do 11. července. Porota vybere ty nejlepší, kteří následně dopracují projekt v druhé fázi včetně podrobných statických výpočtů.

18. července 2019

Autor: