Modrý sloup na Šumavě zůstane zavřený, rozhodl odbor státní správy parku

  9:10
Správa NP Šumava usiluje o zpřístupnění hraničního přechodu Modrý sloup turistům. Ten na Modravsku propojuje Březník s horou Luzný na německé straně a platí za přírodní atraktivitu. Odbor státní správy ale v minulých dnech rozhodl, že důvody pro jeho otevření nestačí.

Pro turisty je cesta Luzenským údolím k přechodu Modrý sloup zavřená. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Luzenské údolí je podle posudku vlivu na životní prostřední (EIA) jádrovým územím chráněného tetřeva hlušce. Aby stezku mohli otevřít, museli správci prokázat, že to je ve veřejném zájmu, a dále navrhnout takzvaná kompenzační opatření.

Přišli tak se zvětšením klidových území na Šumavě o 3 300 hektarů a vymezení nové vhodné oblasti, kde šíření tetřeva nebude nic rušit a bude pro něj vhodné.

Vše posoudila šumavská státní správa. „Orgán ochrany přírody usoudil, že zájem na ochraně tetřeva je vyšší než na uskutečnění tohoto plánu,“ konstatuje vedoucí odboru státní správy NP Šumava Jiří Dolejší.

Z rozhodnutí vyplývá, že v tomto případě nejde o národní zájem v sociální oblasti, ekonomice nebo veřejném zdraví.

Podle vedení národního parku je však zájem dlouhodobý, podložený a podporuje ho česká i německá strana. Spočívá třeba v poznávání horských smrčin, vzdělávání nebo společném využívání česko-bavorského prostoru.

Státní správa má problém i s kompenzačními opatřeními. „Analyzovali jsme různé informace a došli k závěru, že nejsou dostatečná. Měla by vždy převyšovat standardní ochranářská opatření, což se v tomto případě neděje,“ dodává Dolejší.

Správci Šumavy chtěli Modrý sloup otevírat každoročně od 15. července do 15. listopadu. Stejný termín navrhli i pro Střelecký průsek nedaleko hory Poledník, jeho zpřístupnění také neprošlo.

Ředitel Pavel Hubený uvedl, že se Správa NP Šumava proti rozhodnutí odvolá.

„Skoro dvacetistránkový dokument jsem prostudoval a nemohu souhlasit s některými úvahami orgánu ochrany přírody,“ poukazuje.

Snaha pustit turisty volně k Modrému sloupu trvá už řadu let, nikdy se to však nepodařilo.

Modrý sloup leží na česko-německé hranici.

Modrý sloup leží na česko-německé hranici.

Autor: