Firma může chystat zázemí pro stavbu hal u Ševětína, místní neprotestují

  15:42
Roky kritizovaný projekt výstavby skladových a výrobních hal na severním okraji katastru Ševětína na Budějovicku má otevřenou cestu. Investor obdržel další nutný souhlas od státních orgánů – stavební povolení pro základní technické vybavení (ZTV), což představuje rozsáhlé terénní úpravy pro budoucí areál.

Bývalý panský dvůr Švamberk u Ševětína na Českobudějovicku zbouraly bagry. Na jeho místě vyrostou skladovací a výrobní haly. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Samotnou stavbu hal odsouhlasil krajský úřad v závazném stanovisku k vlivu na životní prostředí EIA loni v létě. Prošel přes rozsáhlé protesty okolních obcí a jejich obyvatel.

Současné povolení pro ZTV na část areálu je zatím nepravomocné, účastníci řízení se k němu ještě mohou do několika dnů odvolat. „Zatím jsem o odvolání s klientem nemluvil,“ uvedl Jiří Cihlář, advokát najatý obcí Neplachov.

Podle názoru většiny zastupitelů Neplachova je několikaletý úřední spor u konce a pokračovat v něm postrádá smysl. K projektu se totiž začal pozitivně chovat přes dřívější výhrady i kraj. V případě, že stavební povolení nabude právní moci, může investor, firma C. D. K. K. Investment, okamžitě začít s pracemi.

„Letos to nebude, připravujeme harmonogram. Veřejnosti to včas oznámíme,“ ujistil prokurista firmy Ondřej Vodák. Původně byl prokuristou pražské společnosti známý budějovický developer a politik František Jelen. Ten ale vloni v dubnu zemřel.

Lidé odmítají i upravený průmyslový areál u Ševětína, bojí se jeho rozvoje

Záměr stavby průmyslového areálu, který koresponduje s územním plánem Ševětína, je mohutný. Městys ho podporuje od začátku, údajně také kvůli slíbeným benefitům včetně daní od investora.

V první etapě tam postaví dvě haly na ploše dvou hektarů včetně parkoviště, čističky a nákladových ramp. Areál denně obslouží až 1 440 nákladních aut a zaměstnání v něm najde přes tisíc lidí. Území o rozloze 20 hektarů, které svírá dálnice D3 a silnice, jež byla před otevřením D3 hlavním tahem na Prahu, vyňal stát z ochrany půdního fondu.

„Je to smutné téma. Záměr bude mít obrovský negativní dopad na celou oblast a pro lidi, kteří se rozhodli žít na vesnici v dosahu přírody. Už se tu postavila dálnice, rozšiřoval železniční koridor, všude je plno fotovoltaiky, v sousedním Ševětíně roste druhý lom. Není toho už na tuto oblast moc?“ ptá se starosta Neplachova Lukáš Blažek. Od prvních domů obce je areál vzdálený zhruba kilometr.

Podle Pavly Figurové, středoškolské učitelky, zastupitelky Neplachova a jedné z aktivních odpůrkyň záměru, je odvolávání do řízení už nadbytečné, protože všechny připomínky smetli úředníci ze stolu. Efektivnější bude sledovat, zda stavba splňuje určené podmínky.

„Všichni, jimž se tahle monstrózní stavba nelíbí v takové podobě, v jaké prošla, jsme připraveni neustále sledovat, jestli provozovatelé splňují všechny limity, o kterých tvrdí, že je nepřekročí. Půjde například o dopravu, hluk či zacházení s odpady,“ vyjmenovala Figurová.

Dřív tam šlechtili zeleninu

Skladový a výrobní areál zasadil investor do území, kde stál od 17. století hospodářský dvůr Švamberk, později vlastněný Schwarzenbergy. Až do poloviny 20. století se využíval jako šlechtitelská stanice pro stromy a zeleninu. Po restituci v roce 1990 zřídil nový majitel v reprezentačním domě motorest, v roce 2015 areál prodal.

S úpravami lokality pro stavbu logistického centra začal nový investor okamžitě. Pustil se třeba do kácení stromů. Památkáři se snažili, aby byl dvůr zapsán na seznam kulturních památek, ale ministerstvo kultury jim nevyhovělo. V roce 2019 začala těžká technika s demolicí objektů.

Petici proti bourání dvora Švamberk podepsalo za dva dny přes tisíc lidí

Pro četné námitky v řízení EIA investor stavbu, kterou chtěl dokončit v roce 2024, pozastavil. Přípravu zabrzdila také pandemie covidu. Kromě námitek podpořili obyvatelé okolních obcí nesouhlas i peticí. Argumentovali nulovým veřejným zájmem, likvidací zemědělské půdy nebo rizikem zvýšených klimatických změn kvůli kumulaci průmyslových zátěží na malém místě.

Na tuto skutečnost upozornil i průzkum odborníků z brněnské Akademie věd, kteří se podíleli rovněž na strategii řešení klimatických změn Českobudějovicka. Ochránci přírody zase odmítali nutnou přeložku Ponědražského potoka tekoucího do Třeboňské pánve a tvořícího biokoridor a také vydání krajské výjimky z ochrany vzácných živočichů.

Podle kritiků z okolních obcí sice záměr podporují někteří politici, ale podepsal se na složení obecních zastupitelstev. Při posledních obecních volbách v nich zastánci projektu většinou neobstáli.

2. listopadu 2019