Mighty Sounds nabídne hvězdy punku a ska. Polovina návštěvníků dorazí z ciziny

  9:16
Už v pátek se travnaté letiště Čápův dvůr na okraji Tábora promění v obrovský mnohojazyčný kotel příznivců punkové, rockové či ska muziky. Přípravy na festival Mighty Sounds vrcholí a technici chystají pódia, na nichž o víkendu vystoupí i světové hvězdy Bad Religion, Hives, Agnostic Front či Dubioza Kolektiv.

První návštěvníci se ale do stanového městečka podívají už ve čtvrtek odpoledne, kdy se jim areál otevře.

„Letos jsme si pro ně připravili zahřívací koncert v podobě vystoupení domácí kapely Stará Pešatová a plzeňské skupiny Lusky. Večerní vystoupení bude zdarma a dorazit mohou i místní. Pokud si však budou chtít koupit občerstvení, musejí počítat s tím, že je třeba si pořídit za třicet korun speciální dobíjecí karty, které budou mít návštěvníci festivalu,“ zve mluvčí festivalu Markéta Broumová.

Tahákem letošního ročníku jsou například švédští rockeři The Hives, dále legendární punková kapela Bad Religion z USA, jejich krajané The Casualties nebo mezinárodní skupina Jaya the Cat hrající směs reggae, ska i punku. Jejich vystoupení podle Broumové naláká také zahraniční návštěvníky, kterých je letos opět o něco více než v předchozích letech.

„Předprodej nám ukazuje, že jejich počet bude o něco vyšší. Odhadem to vypadá, že budou tvořit už téměř polovinu všech návštěvníků,“ vysvětluje. Do Tábora nejčastěji míří fanoušci z Rakouska nebo Německa. „Přijede ale také hodně lidí z Polska, Belgie, Nizozemí nebo skandinávských zemí. Jejich skladba bude tedy velmi pestrá,“ přibližuje Broumová.

Největší letošní novinkou na festivalu bude vylepšení sociálního zařízení v podobě pevných keramických toalet, které nahradí dlouhé roky využívané přenosné plastové záchody.

„Ve stanovém městečku je nově obchod, kde si lidé mohou koupit základní potraviny nebo drogistické zboží,“ hlásí mluvčí.

Výběr z programu

Pátek
Mighty Stage
Sto zvířat 17.00
The Baboon Show 20.25
Cock Sparrer 22.00
Open Season 0.00
Jameson Stage
The Casualties 19.40
The Hotknives 21.15
Deez Nuts 23.10
Dune Rats 1.00

Sobota
Mighty Stage

Gutalax 14.50
Bad Religion 21.20
The Hives 23.20
Jameson Stage
Stage Bottles 20.30
Jaya the Cat 22.30
The Locos 0.30

Neděle
Mighty Stage

Panteón Rococó 16.50
Agnostic Front 20.05
Dubioza Kolektiv 21.50
The Rumjacks 23.35
Jameson Stage
Get the Shot 17.40
Grade 2 19.15
E!E 22.40

Pořadatelé pro letošní rok vylepšili hudební i doprovodný program, v němž opět má místo i divadlo či sportovní aktivity. „Tentokrát jsme přidali karaoke. Chystáme se vysílat přímé přenosy fotbalových zápasů mistrovství Evropy na velké obrazovce v naší Top hospodě,“ tvrdí Broumová.

Velký důraz kladou organizátoři také na bezpečnost návštěvníků v areálu, myslí i na počasí. Celý víkend mají možnost monitorovat počasí díky radaru, který v lokalitě slouží pro potřeby letiště, kde se festival koná.

„Kdyby se blížilo mimořádně špatné počasí, máme připravený systém výstrahy, jak návštěvníky upozornit, aby se šli schovat do auta nebo se vzdálili od potenciálně nebezpečných míst nebo konstrukcí. Pevně doufáme, že nic takového nebudeme muset řešit,“ ujišťuje mluvčí.

Každoročně festival přiláká přibližně deset tisíc lidí, což si vyžaduje i řadu dopravních či bezpečnostních opatření. Letos je však podle táborského starosty Štěpána Pavlíka nebylo nutné jakkoliv posilovat.

„S pořadateli máme dlouholeté zkušenosti a všichni u nás ve městě vědí, co mají dělat, co se týče hluku, kontrol nebo vandalismu,“ potvrzuje Pavlík.

Stejně jako loni budou na zastávce Čápův dvůr zastavovat vlaky Českých drah, aby nemuseli návštěvníci přecházet z nádraží celé město. „Ti také často chodí nakupovat do obchodního centra přes hlavní silnici, kde opět budeme mít po dobu konání festivalu drobná dopravní omezení. Ve srovnání s letošním pořádáním mistrovství světa v cyklokrosu jsou však tato opatření daleko mírnější,“ připomíná Pavlík.

I když letošní ročník Mighty Sounds ještě ani nezačal, pořadatelé už nyní pracují na jeho podobě pro příští rok. „Momentálně oslovujeme hlavní kapely, které musíme domlouvat minimálně rok předem. Už se nám tedy začíná pomalu rýsovat podoba pro rok 2025, ale dokud nebude nic potvrzené, jména kapel odhalit nemůžeme,“ naznačuje Broumová. Dodává, že české kapely začne skupina organizátorů domlouvat až na podzim.