Vozy MHD v Budějovicích čistí tepelnou mlhou, dostane se do každé škvíry

  15:42
Autobusy a trolejbusy v Českých Budějovicích čistí nově pomocí takzvaného termálního zamlžovače, který vypouští tepelnou mlhu. Úklid se letos dopravnímu podniku v souvislosti s koronavirem prodraží i miliony korun. Od čtvrtka bude MHD jezdit podle prázdninového provozu, dočasně se ruší i noční linky.

Muž v bílém skafandru přijde k přístroji, který vypadá trochu jako plamenomet. Když ho nastartuje a vezme do rukou, podobá se mu ještě více, teplota uvnitř něj dosahuje přes tisíc stupňů Celsia. Pak s ním vchází do autobusu a začne rozprašovat. Vše trvá asi dvě a půl minuty.

Takový proces je nyní pravidelně k vidění v depu českobudějovického dopravního podniku (DP). Ten nasadil na čištění svých vozidel nový přístroj. Takzvaný termální zamlžovač pouští do autobusů a trolejbusů lehce plovoucí teplou mlhu, která vnitřní prostory kompletně vydezinfikuje včetně těch nejdrobnějších škvír.

Novou metodu podnik zavedl v souvislost s bojem proti šíření nemoci covid-19. „Všechny vozy MHD budou touto procedurou procházet do odvolání prakticky denně,“ upozornil ředitel DP Slavoj Dolejš.

Po ukončení čištění vyjde muž se zamlžovačem ven a pak se autobus uzavře, aby se mohla mlha rozšířit.

„Když nakouknete dovnitř, uvidíte ten mlžný opar. Není místo, kam by se to nedostalo. Přitom nemusím přístrojem nijak mířit,“ zmínil Roman Soukup, který v depu dopravního podniku vozidla čistí. 

V ideálním případě by měla tato dezinfekce vydržet až 21 dní. „To ale určitě nebudeme v našich vozech zkoušet. Přece jen na dotykových plochách dochází k velkým otěrům,“ zmínil Dolejš.

Už na jaře při první vlně koronaviru přistoupil českobudějovický dopravce k častějšímu a důkladnějšímu čištění. Letos už tak stál firmu úklid o dva miliony korun více než za stejné období loňského roku. Je to téměř dvojnásobný nárůst.

„Ale nejdůležitější je osobní hygiena. Když sahám v MHD na madla, musím si pak umýt ruce,“ upozornil ředitel.

Dopravní podnik teď navíc zvažuje, že postupně vymění stávající sedačky s látkovým potahem a polstrováním a nahradí ho koženkou, která je lépe omyvatelná.

„Úklid by pak byl efektivnější. Zkusíme pro začátek jeden dva vozy, abychom viděli, jak to bude fungovat a kolik toho koženka vydrží,“ dodal Dolejš.

Od čvrtka pak pojede městská hromadná doprava v Budějovicích v pouze prázdninovém provozu. Dočasně následně přestanou jezdit také noční linky. 

Vše souvisí především s nouzovým stavem a vládními opatřeními, kdy ještě před zavřením škol ubylo v MHD 20 - 30 procent cestujících, nyní přestane jezdit i většina školáků a studentů. 

Navíc ani dopravní podnik nemá aktuálně tolik řidičů a prázdninový režim umožní, aby byly připravené do provozu i zálohy. 

Autor: