Jihočeské vesnice i města ožijí masopusty, první bude tradičně v Nesměni

  9:18
Průvod masek zastaví s koledou u každého domu v obci. I na jihu Čech začíná období masopustů. Tento víkend si užijí tradiční zvyk v Nesměni na Českobudějovicku. Milevské maškary letos čeká už 158. ročník.

Tradiční masopustní růžičková koleda vyrazila v sobotu v Nesměni na Českobudějovicku. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Jakmile jim starosta předá klíč, zmocní se obce na celý den. Rej maškar a masek se za doprovodu muzikantů vydá na pochod, zastaví se u každého domu, kde se posilní na další cestu. Přestrojení na sebe berou mladí i starší koledníci.

Fotogalerie

Takový scénář čeká v sobotu Nesměň na Českobudějovicku. „Ráno se vychází z kulturního sálu pro povolení, aby koleda mohla začít. Průvod se také zastavuje u pomníku, aby uctil padlé ve válkách,“ přibližuje místostarosta Bohumír Tomek.

Kolem desáté hodiny už hlučící průvod vyrazí na obchůzku, koledníci utvoří tradiční kolečka. Přitom budou klepat na dveře místním, kteří musí být připraveni s pohoštěním a pitím. „Skončíme v podvečer, kdy se masky sejdou zpátky v sále na zábavu,“ zve Tomek.

Podobně si v sobotu užijí tradiční zvyk například v Rájově na Krumlovsku nebo Miroticích na Písecku, na Jindřichohradecku bude veselo v Hrdlořezech či Tušti.

Následující víkend se přidají další obce. Navštívit můžete Skály u Protivína na Písecku, kde v sobotu 15.února začnou v devět hodin ráno vepřovými hody. Maškarní průvod s Prácheňskou kapelou vyrazí v půl jedenácté. Odpoledne obsadí obecní sál dětský karneval, večer se pokračuje maškarním bálem.

V tento den ožijí i Semice na Písecku. Pestrobarevné procesí s divadelníky a muzikanty projde v neděli Jindřichovým Hradcem. Zdejší masopust začne ve 13 hodin u baráčnické rychty a ulicemi pokračuje až na Masarykovo náměstí.

Vůbec nejvíce masopustních akcí pak čeká Jihočechy čtvrtý únorový víkend. Milevské maškary si letos odbudou svůj 158. ročník. Před čtyřmi lety vytvořily český rekord, když se do zdejšího průvodu zapojilo 1 248 masek. V Milevsku začínají už v pátek navečer na náměstí Edvarda Beneše.

Bakuse symbolicky usmrtí, ale hned se narodí nový

„Pan starosta v kostýmu předá maškarám klíč od města, které jim bude patřit přes dvacet hodin,“ upřesňuje Karel Procházka, předseda milevského Maškarního sdružení. On sám přestrojený za Švejka klíč převezme. Akce na náměstí začne v 19 hodin, následovat bude třeba ohňová show. Poté účastníci oslaví vládu nad městem v místních restauracích.

V sobotu 22. února projde Milevskem početný průvod. Seřadí se kolem jedné hodiny u kulturního domu. Současně je na náměstí připravený celodenní program, který začne ráno vepřovými hody, na pódiu se pak vystřídá několik hudebních uskupení.

„Ústřední postavou milevského masopustu je vždy takzvaný Bakus. Až v sobotu dorazí kolem čtvrté hodiny průvod na náměstí, tradičně postavu symbolicky usmrtíme, hned se však narodí nový, malý Bakus, který povede maškary zase za rok,“ přibližuje zvyky Procházka.

Přípravy Milevských maškar prý zaberou až půl roku. Letos zvolili organizátoři slogan Nejsme žádný dvojky!, který upozorňuje na jejich rekord.

Výběr - masopusty v kraji

8. února
Nesměň, Rájov, Mirotice, Hrdlořezy, Tušť
15. února
Skály, Semice, Františkov
16. února
Jindřichův Hradec
22. února
Klikov, Nové Hrady (do neděle), Ševětín (sobota), Český Krumlov (do neděle), Horní Planá, Nová Bystřice, Kovářov, Milevsko (začíná již vpátek večer), Blatná, Sedlice, Vráž, Heřmaň, Stráž nad Nežárkou, Čekanice
23. února
Doudleby, Dačice
25. února
České Budějovice, Písek, Český Krumlov (průvod), Tábor

Pestrý masopust připraví i v Českém Krumlově. O víkendu si budou zájemci moct vytvořit v areálech klášterů masky, bude tam jarmark nebo vystoupení harmonikářů. Sobotní program si připravil i pivovar ve své zahradě.

Maskovaný průvod projde centrem města až v úterý 25. února a obstarají ho žáci ZUŠ Český Krumlov ve spolupráci se Střední uměleckoprůmyslovou školou sv. Anežky České. Připravují 40 nových masek.

Každoročně je o slavnost velký zájem v Nových Hradech na Budějovicku. Městem projdou v oba dny tři koledy – růžičková, jalovcová a slaměná. Každou z nich specifikují jiné klobouky. Začínají ráno.

„V sobotu večer máme taneční zábavu, kde zahrají například Jižani. V neděli se kolem čtvrté hodiny sejdeme v hotelu Máj, kde masopust pohřbíme,“ láká předseda spolku Masopust Nové Hrady Ivan Dorotovič. Akce má ve městě tradici od roku 1956.

Koledníky tady vede střapatá matka masopustu, která má v ruce cep, ukazuje, kam se půjde, kde se udělá kolečko, zatancuje, popije.

„Za ní jde s píkou v ruce hejtman, poté rychtář s právem, který kolečka vyvolává. Dva konšelé mají přes rameno dřevěnou flintu, drží nad skupinou ochranu. Kromě tanečníků pak jdou ještě úplně vzadu dva s brašnou, kteří vybírají peníze,“ popisuje koledu Dorotovič, který tradici v Nových Hradech převzal v 90. letech.

Autor: