iDNES.cz

Malonty na Českokrumlovsku se bojí polorozpadlé fary, opravy váznou

  16:30
Pomalý postup při zabezpečení polorozpadlé fary kritizuje vedení obce Malonty na Českokrumlovsku. Objekt patří církvi a je na seznamu kulturních památek. Ale ohrožuje okolí.

Opuštěná fara v Malontech je v havarijním stavu. Dům je obehnaný plotem | foto: Petr Lundák, MF DNES

Podle starosty Vladimíra Malého nic nekoná ani vlastník, ani spolek dobrovolníků, který se zasloužil o pokračující památkovou ochranu stavby, když poškozené faře hrozila před rokem demolice. Stavba z 18. století je více než 10 let opuštěná a rozpadá se.

„Objekt je nedostatečně zabezpečený proti vstupu především dětí. Hrozí vážné zranění. Všude kolem je neposečená tráva, kopřivy a nálety. Je smutné, že jinak upravená obec má ve svém středu takovou zříceninu,“ říká Malý.

Zdevastovaná fara zaktivizovala spolek lidí z Čech a Rakouska, který se pokouší pomocí sbírek získat peníze na její záchranu. Z účtu, kde bylo 200 tisíc korun, už uhradil částečné statické zabezpečení, další sbírku organizuje správa farnosti v Kaplici.

Jenže obnova stavby nepokračuje dost rychle ani podle představ Spolku pro záchranu fary v Malontech. Podle jeho představitelů je za vším pasivní postoj vlastníka i obce.

„Chceme propojit všechny instituce – obec, církev, kraj a památkáře – a přimět je ke společnému jednání. Otázka vlastnictví se může vyřešit později, přednost mají sbírky a dobrá vůle mezi všemi potřebnými. Rozladěnost pana starosty nás mrzí,“ sdělil za spolek Bernhard Riepl.

Ve spolku jsou stavbaři, historici i památkáři. Dobrovolníků na práce je dost, peněz stále málo. Na zabezpečení jen hlavní budovy je zapotřebí podle znaleckého posudku nejméně 10 milionů. V první řadě se musí nahradit krovy a krytina střechy.

Krajský úřad slíbil jen metodickou pomoc

Fyzickou pomoc nabízí křesťanský spolek SummerJob, který v červenci týden zdarma pomáhal ve venkovských domácnostech starších lidí na Novohradsku. Třeba posekáním trávy nebo řezáním a naštípáním palivového dřeva. Tito vesměs mladí lidé pracují každé léto v příhraničních obcích.

„Pokud by nás o to někdo požádal, mohli jsme na faře uklidit okolí a posekat trávu,“ tvrdí za spolek Sára Suchá.

Právě na podobnou energii sází členové spolku pro záchranu fary. Konta sbírek se ale plní pomalu. Krajský úřad zatím slíbil jen metodickou pomoc při žádostech o dotace, církev se spoléhá na dobrovolné dary.

A zabezpečení objektu? Stavební úřad v Kaplici, který má riziko zvážit a případně donutit vlastníka k rychlému jednání, mlčí. Na dotaz MF DNES, jak posuzuje její stav, uvedl, že se do médií nebude vyjadřovat.

zpět na článek