Na jihu Čech přibudou dvě magnetické rezonance, dál se ale dlouho čeká

  8:56
První magnetická rezonance začala v Jihočeském kraji fungovat před více než dvaceti lety v českobudějovické nemocnici. Od té doby jejich počet v kraji stále roste a nyní již mají moderní zařízení v pěti z osmi nemocnic spravovaných krajem. Jejich počet by se měl v příštích letech navíc ještě zvýšit.

ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Magnetická rezonance funguje v českobudějovické nemocnici už více než dvě dekády. Za tu dobu zažilo radiologické oddělení modernizace i rozšíření a dnes už na něm fungují hned tři elektromagnetická zařízení.

Ke krajské nemocnici se přidávají i další instituce. Z osmi zdravotnických zařízení spravovaných krajem má magnetickou rezonanci pět z nich. Jejich počet by se navíc měl brzy rozšířit o další dvě nemocnice.

„Letos zpracováváme projekt na dostavbu nemocnice pro magnetickou rezonanci a příští rok bychom rádi vysoutěžili zhotovitele. Vše chceme stihnout tak, abychom ji zprovoznili nejpozději na začátku roku 2025,“ sdělil Michal Čarvaš, ředitel prachatické nemocnice.

Cenu projektu odhaduje vedení nemocnice na přibližně 50 milionů korun s tím, že půlku financí použijí na pořízení rezonance a za zbylé peníze postaví novou nemocniční přístavbu vybavenou Faradayovou klecí, která bude speciálně uzpůsobená pro fungování přístroje.

„Díky pořízení rezonance se pacientům zkrátí čekací doba na vyšetření i celková doba léčby. Navíc lékaři nebudou muset některé akutnější problémy nutně operovat. Odlehčí to sálům i sníží nápor na vyšetření pomocí CT, kterým lze rezonanci nahradit,“ přiblížil Čarvaš. Podle ředitele nemocnice chce na projekt využít dotační titul.

Někteří lidé jezdí mimo kraj

Peníze z dotace v Českém Krumlově hodlají využít primárně na vybudování nového pavilonu urgentní péče, jehož součástí by v ideálním případě mohla být i nová rezonance.

„Velice by nám to pomohlo. V současné době musíme obvolávat okolní nemocnice a prosit je o termín pro naše pacienty. Čekací doba je tak většinou kolem půl roku, protože nemocnice logicky upřednostní pacienty ze své spádové oblasti,“ popsal ředitel krumlovské nemocnice Vojtěch Remeň.

Podle něj pacienti ojediněle míří do nemocnic za hranicemi kraje, kde se k vyšetření dostanou ve výrazně kratším čase. „Tyto lidé ale mívají často v nemocnicích své známé,“ podotkl. Cenu za vybudování nového pavilonu a pořízení rezonance Remeň odhaduje na přibližně 110 milionů.

„Abychom byli na provoz nového zařízení včas připravení, posíláme již teď naše lékaře do spřátelené nemocnice v Písku, kde se učí magnetickou rezonanci obsluhovat,“ doplnil.

Přibývá banálních vyšetření

V písecké nemocnici přístroj měli jako druzí v kraji a funguje tam již 12 let. Kvůli dostatečnému množství radiologů navíc tamní rezonance standardně funguje od pondělí do pátku ve dvousměnném provozu a za den dokáže vyšetřit okolo 30 lidí. Čekací doba na vyšetření se tam pohybuje okolo měsíce a půl.

„Nemyslím si, že je velká naděje, že se čekací doby v budoucnu zkrátí. Nyní je praxe taková, že se na vyšetření posílají i lidé s chybnou diagnózou. Děje se tak z opatrnosti lékařů i kvůli naléhání samotných pacientů,“ popsal ředitel písecké nemocnice Jiří Holan.

Na vyšetření podle něj často míří pacienti, kterým by stačilo podstoupit rehabilitace. Na to už před lety upozorňovali i v budějovické nemocnici.

„Narůstá počet takzvaných alibistických vyšetření, kdy jsou k nám pacienti odesíláni s banálními problémy k provedení specializovaného vyšetření. Právě tito pacienti zabírají prostor nemocným s potenciálně závažnějším stonáním,“ uvedla v roce 2019 mluvčí nemocnice Iva Nováková. Nyní se však k tématu nevyjádřila.

Magnetická rezonance využívá k pořízení snímků lidského těla silné magnetické pole. Díky tomu nevyzařuje žádné ionizující záření jako rentgen nebo CT, které může být ve velké míře pro člověka škodlivé. Lékařům ulehčuje diagnózu a využití má hlavně v ortopedii a neurologii.

„Kromě tradičních oborů u nás rezonanci využíváme také pro mamografii. Vyšetření prsů dokáže přesně určit povahu nádorového onemocnění,“ naznačil Holan.

Toto užitečné vyšetření využívají také ve Strakonicích a Jindřichově Hradci. „Rezonance u nás funguje od roku 2018 a velmi ulehčila práci nám i lékařům z jiných nemocnic, kterým už nemusíme posílat pacienty na vyšetření. Funguje v jednosměnném provozu, při velkém zájmu přidáváme víkendové směny,“ sdělil ředitel strakonické nemocnice Tomáš Fiala. Na vyšetření se tam čeká okolo dvou měsíců.

Rezonance tak bude po roce 2025 scházet v kraji už zřejmě jen v nemocnici v Dačicích. V té se ale zaměřují hlavně na rehabilitační péči a pro její běžný provoz tak není rezonance nutná. „Plně si zde vystačíme s rentgenem a sonografickým vyšetřením. Nemocnici ale postupně modernizujeme ve všech ohledech už od roku 2019,“ odůvodnila ředitelka zařízení Miroslava Člupková.