Šokoval ho dokumentární snímek, téma spisovatel Boček převedl do románu

  10:06
Co všechno může vylézt na povrch, začne-li se člověk prohrabávat rodinnou minulostí? Přesně na to se ptá nadějný českobudějovický spisovatel Lukáš Boček ve svém prvním vydaném románu Zahrada mrtvých duší, který nedávno pokřtil v místním klubu Horká vana.

Spisovatel Lukáš Boček | foto: MAFRA

Svou románovou prvotinu pokřtil Lukáš Boček společně se zpěvačkou Lenkou Dusilovou a spisovatelkou Markétou Lukáškovou. Ta je Bočkovou kamarádkou už od dětství a po celou dobu psaní mu byla podle jeho slov velkou oporou a inspirací.

„Ze křtu jsem byl opravdu nadšený. Panovala skvělá atmosféra a přišlo opravdu hodně lidí. Za to jsem moc rád. Ráno před křtem jsem z postele vstával s tím, že kromě rodičů a babičky nikdo nepřijde,“ směje se Boček a dodává, že nakonec na akci dorazilo víc než sto lidí. Při křtu se zvládlo autorské čtení či autogramiáda. Účastníky pak potěšila několika písněmi i sama Lenka Dusilová.

Povedený křest Bočkovy knihy

O příběhu a stěžejních tématech knížky Boček moc hovořit nechce. „Kniha je o rozplétání rodinného tajemství. Kdybych vám ale řekl, co je její hlavním tématem, zničil bych čtenářům celý zážitek. Bude lepší, když to spolu s hlavním hrdinou zjistí sami,“ uvedl.

Aby čtenáře nalákal, tak ovšem dodal, že ho inspiroval jeden šokující dokument na HBO, který na něj silně zapůsobil. „Téma jsem nemohl vyhnat z hlavy, tak jsem ho přetavil v tento příběh,“ doplnil.

Kniha jde do prodeje s přívlastkem psychologický román, což Bočka velice těší. Přiznává však, že díky jeho zálibě ve čtení je možné v knize vysledovat daleko více žánrů. „Chtěl jsem, aby kniha čtenáře neustále bavila něčím novým. Střídají se v ní tak žánry i ústřední postavy vyprávění,“ sdělil.

Kniha má tři odlišné vypravěče a každý z nich promlouvá svým specifickým způsobem. V kapitolách se pak střídají prvky detektivky, thrilleru, psychologie i surrealismu. Dle Bočka má kniha i trochu skrytější rovinu pro ty, které literatura baví. Ti v ní mohou hledat četné odkazy na klasickou literaturu.

Ke knize vytvořil seznam hudby

Přestože autora téma knihy zasáhlo, je podle něj důležité a nemělo by se o něm mlčet, tak nijak nevychází z jeho vlastní zkušenosti. „Traumata a tajemství, o kterých píšu, nejsou hezká. Proto jsem musel i svým rodičům říct, aby v knize nehledali žádné podobnosti s mým vlastním životem,“ zdůraznil.

Knihu však netvoří jen Bočkův tajemný příběh. Její atmosféra je umocněná asi dvaceti ilustracemi Evy Bartoškové, které příběh zdařile doplňují.

„Spolupráce s Evou byla úžasná. Většina ilustrátorů má jen zadání a knihy nečte. Eva si ale knížku vyžádala a celou prošla. Na výsledných ilustracích je to podle mě opravdu znát, moc se mi líbí,“ zaradoval se autor.

Boček však není jen beletristickým spisovatelem. Zajímá se také o muziku a často píše recenze na hudební alba. To se odráží i v jeho nové knize, kde se s muzikou celkem často pracuje. Proto autor vytvořil na platformě Spotify speciální playlist, v němž zazní kromě písní z románu i mnoho dalších, které by měly pro čtenáře dokreslit atmosféru celého díla.

Kniha vyšla pod nakladatelstvím Vyšehrad a zatím sbírá pozitivní hodnocení od kritiků i samotných čtenářů. Zájemci ji mohou sehnat ve všech zavedených knihkupectvích.