Lipno má novou atrakci, na přehradu přivezli loď Smetana pro 140 turistů

  12:18
Je dlouhá 25 metrů, široká více než pět metrů a pojme 140 pasažérů. To jsou parametry lodi, která bude nově vozit turisty po lipenské vodní nádrži. Jmenuje se Smetana.

Osobní loď s vyhlídkovou palubou dovezla společnost Rosenberger - Lipno – Line a spouští ji na vodu. V provozu tak bude mít už třetí plavidlo, na přehradě už pluje Adalbert Stifter a Vltava. Nová loď se jmenuje podle světoznámého českého hudebního skladatele Bedřicha Smetany.

„Jeho vztah k řece Vltavě je jasný. Název lodi vymyslel majitel společnosti Lukas Dorn-Fussenegger, který již asi 20 let podniká v okolí Lipna v lodní dopravě a realitách,“ uvedl manažer společnosti Rosenberger - Lipno – Line Karel Andrle.

Loď Smetana dorazila z Německa, kde ještě v minulém roce vozila turisty v okolí historického města Špýr (Speyer). Na Lipně si cestující při plavbě užijí i výhled na kapitána lodi na můstku. 

Přeprava byla dost náročná. „Pro takovou přepravu i pro provoz lodě jsou samozřejmě potřeba různá povolení. Zatím jsme se setkali s neuvěřitelnou podporou všech místních lidí i institucí, se kterými jsme o transportu jednali,“ uvedl Andrle.

Na vyhlídkovou palubu se vejde přibližně 70 lidí, stejný počet cestujících může plout na spodní kryté palubě. Samozřejmostí je lodní bar.

Společnost zachová pro tuto sezonu tradiční počet pěti míst, kde bude zastavovat: Lipno nad Vltavou, Frymburk, Dolní Vltavice, Černá v Pošumaví a Horní Planá.

Nová loď popluje po severním okruhu mezi Horní Planou, Dolní Vltavicí a Černou v Pošumaví. Adalbert Stifter bude mít hlavní zastávky v Lipně, Frymburku a Dolní Vltavici. Třetí loď Vltava bude tyto dva okruhy propojovat. 

„Počítáme i s dopravou turistů a jízdních kol oběma směry přes celou lipenskou přehradu. Cestující budou mít možnost přestupovat mezi jednotlivými loděmi,“ uvedl Andrle.

Autor: