Lyžařské areály zahájí sezonu bez velkých novinek, ale s dražšími skipasy

  13:26
Provozovatelé lyžařských středisek na jihu Čech po dvou bídných zimách doufají v lepší sezonu. Zvedli ceny permanentek a chystají se dodržovat opatření.

Minulá zima byla bohatá na přírodní sníh, lyžařská střediska navíc na sjezdovky nastříkala ten technický, ale svahy si užily hlavně děti na bobech a saních, jak ukazuje snímek ze Skiareálu Lipno. Lanovky a vleky mohly být v provozu jen devět dní. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Minulou zimu se na sjezdovkách proháněly jen děti na sáňkách a bobech nebo běžkaři. Covidová omezení dovolila lyžařským areálům spustit vleky a lanovky jen na devět dní. Letos to snad bude jiné, doufají provozovatelé středisek a chystají se na sezonu s tím, že budou dodržovat nařízená opatření.

„Ke kontrole očkování, negativního testu, nebo prodělané nemoci bude primárně docházet při nákupu skipasů – tedy na klasických pokladnách,“ uvedla mluvčí Skiareálu Lipno Olga Kneiflová. Podobně se vyjádřili šéfové dalších jihočeských středisek.

Sněhová děla už jsou na svazích, v tomto týdnu hlásí meteorologové noční mrazy, takže začnou vyrábět sníh. A začíná padat i ten přírodní. Jediným areálem, kde už sezonu zahájili, je Monínec na pomezí Jihočeského a Stredočeského kraje. Zde díky speciální technologii vysněžili pás v horní části sjezdovky u kotvového vleku.

Na sezonu jsou připraveni i ve Skiareálu Lipno, kde doufají, že si lyžaři konečně užijí dvousedačkové lanovky a sjezdovky vybudované před dvěma lety. V sezoně 2019/2020 byly tak špatné podmínky, že se trať nepodařilo připravit. Minulou zimu bylo sice sněhu dost, ale přišel covid.

„Nová sjezdovka Lipenská, v nejvýchodnější části areálu, se stala také novým nástupním místem a přístupem ke všem ostatním tratím. Je možné přímo u ní zdarma zaparkovat, zakoupit skipas a vyrazit na svah. Tím, že návštěvníci nemusí využít pouze služeb centrálního parkoviště a pokladen, tak se více rozprostřou po celé oblasti, čímž se předejde případnému shlukování či tvorbě front,“ upozornil ředitel Skiareálu Lipno Matěj Kratochvíl.

Okolí hlavního parkoviště se dočkalo výrazné proměny. Mezi chatou Lanovka a hotelem Element je náměstíčko s restaurací Stodola, cukrárnou Povidloň, nechybí ani zázemí pro lyžařskou školu, půjčovna sportovního vybavení a obchod.

Lyžaři, kteří pojedou k Lipnu, se musí připravit na vyšší ceny skipasů. Jednodenní pro dospělého v hlavní sezoně, která trvá od 1. ledna do 3. února, vyjde na 1 060 korun, vloni byl za 790. A v top sezoně (18.–31. 12. a 4. 2. – 11. 3.) bude za 1090 korun. „Ke zdražení jsme museli přistoupit, protože všichni vidí, jak roste cena elektřiny i pohonných hmot,“ konstatoval ředitel Kratochvíl.

Podobně vysvětlil zdražování i šéf Lyžařského areálu Zadov Luděk Sáska. „Děla jsou na elektřinu, rolby jezdí na naftu. Navíc k tomu musíme připočítat loňskou (ne)sezonu,“ popsal.

Jednodenní skipas pro dospělé v hlavní sezoně (18.–24. 12. a 3. 1. – 20. 3.) bude stát 680 korun, vloni byl za 570 korun. „Abychom jen nezdražovali, pro děti do šesti let jsme upravili jízdné. Bude jednotné ve výši 50 korun. Tím rodiče ušetří,“ upřesnil Sáska.

Doplnil, že kvůli covidu musely být dočasně pozastavené plánované novinky. Nádrž na vodu pro zasněžování a multifunkční budovu, která bude stát u dolní stanice lanovky na Kobyle, tak Zadovští chtějí stavět příští rok.

Výhodnější cena při nákupu online

O sedm až deset procent zvedli ceny skipasů také na Monínci, kde jednodenní permanentka pro dospělého vyjde na 735 korun, vloni byla za 670. „Původně jsme ceny měnit nechtěli, ale jak najednou přišla všechna ta zdražení, museli jsme dělat nové ceníky,“ sdělil ředitel areálu Jaroslav Krejčí.

Lyžaři mířící na Monínec si mohou koupit skipasy také online, pak za ně zaplatí méně. Další výhodou je jednodenní permanentka pro čtyři osoby – ta stojí 2 058 korun.

Před sezonou nakoupili tři nová výkonná sněžná děla a zrekonstruovali pojízdný koberec v lyžařské škole. „My už jsme sezonu zahájili díky technologii, která vyrábí sníh i při plusových teplotách. Ale jakmile začne mrznout, spustíme klasická děla, abychom mohli vysněžit celou hlavní sjezdovku i svah pod hotelem,“ řekl Krejčí.

Rakouský Hochficht plánoval zahájit sezonu 4. prosince, ale vyhlášený lockdown v zemi může plány provozovatelů střediska, kam rádi jezdí i Jihočeši, změnit.

Po loňské sezoně ovlivněné pandemií covidu, která skončila ztrátou, zásadní novinky letos nechystají. „Větší investice jsou posunuté na další roky a budou záviset rovněž na tom, zda letošní zimu opět nepoznamenají nějaká zásadní omezení,“ prohlásil za areál Martin Řezáč.

Hlavní investice před sezonou směřovaly do posílení internetového nákupu skipasů, aby si lyžaři mohli v době pandemie pohodlně a snadno nakoupit permanentky online z domova.

„Vzhledem k povinnosti každého hosta prokázat před lyžováním bezinfekčnost, se pracuje na tom, aby to bylo možné udělat současně s online nákupem skipasu. Například prostřednictvím české aplikace Tečka. Pak by lyžař mohl z parkoviště vyrazit rovnou na lanovku,“ vysvětlil Řezáč. Cílem je, aby tento způsob volila většina návštěvníků. Pak se nebudou tvořit fronty u pokladen.

I na Hochfichtu upravili ceny skipasů, ale v porovnání s minulou sezonou zdražili jen o euro – celodenní jízdné pro dospělého vyjde na 43 eur.

Autor: