VIDEO: Lipenská přehrada zamrzla, hasiči v Horní Plané vytáhli přívoz

  17:40
V Horní Plané na Českokrumlovsku vytáhli z Lipenské přehrady přívoz, a ukončili tak sezonu. Ta byla i kvůli protiepidemických omezením mizerná a ztráty se počítají ve stovkách tisíc korun. Vedení města tak musí sehnat peníze na opravy a údržbu jinde.

Červeno-bílá hasičská tatrovka zabere a z výfuku se vyvalí kouř. Ocelové lano se napíná a jak vůz pomalu couvá, plavidlo na speciálním podvozku míří centimetr po centimetru na břeh. 

V Horní Plané v pondělí vytáhli z Lipenské přehrady přívoz, a tím tak ukončili sezonu. Za třicet minut bylo hotovo a promrzlí hasiči se mohli jít zahřát. 

„Už dnes v noci byl mráz okolo minus 17 stupňů Celsia a navíc hlásí podobné teploty po celý týden. Udržování plavební cesty by bylo stále obtížnější a nákladnější. Navíc vzhledem k současné situaci přívozem nejezdí tolik lidí, takže by byl provoz nerentabilní,“ popsal v pondělí důvody vytažení lodi na břeh Petr Tahotný z Městského úřadu v Horní Plané. 

Kvůli špatné sezoně přišla městská pokladna až o 400 tisíc korun. „Teď budeme muset sehnat peníze na nutné opravy a běžnou údržbu lodi z jiných zdrojů,“ dodal. 

Přívoz, který vozí lidi mezi Horní Planou a Bližší Lhotou, se vrátí na vodu zase na jaře.

Nejkratší cestu na druhý břeh využívají například čeští pendleři, kteří míří do rakouského a německého příhraničí. Běžně za léto jen v Horní Plané převezou zhruba 25 tisíc lidí. 

Autor: