Odborníci i chataři založili spolek bojující proti zástavbě Lipenska

  15:58
Členové nového spolku Lipensko pro život upozorňují na to, že na levém břehu jezera roste počet nových rekreačních komplexů, které mění krajinu a zhoršují kvalitu vody v Lipně.

Letecký pohled na Lipno. V dolní části je Přední Výtoň, vlevo nahoře pak Lipno nad Vltavou a hráz. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Silnici z Černé v Pošumaví kopíruje před Horní Planou vlevo se táhnoucí železniční trať. V místě, kde se jí skoro dotýká, plánuje developer postavit sídliště apartmánů. Zatím je tu jen nenápadný autokemp Karlovy Dvory 2.

O kus dál při vjezdu do městečka se cesta přibližuje k rodnému domu známého spisovatele Adalberta Stiftera. Vypadá skromně a podobně vyhlížela v minulém století většina obydlí šumavských horalů, jejichž usedlosti byly roztroušené po krajině.

To vše se mění. Také o tom byla beseda, kterou v Horní Plané uspořádal nově vytvořený spolek Lipensko pro život. Své pocity na ní vyjádřili odborníci, milovníci přírody, chataři i místní obyvatelé. Zároveň tam vznikla petice proti další komerční zástavbě Lipenska.

„Nechceme nečinně přihlížet prodeji pozemků za účelem výstavby obrovských rekreačních komplexů pro bohatou klientelu. Chceme se těšit z Lipenska takového, jak ho známe,“ tvrdí za spolek Pavla Setničková, která zná Lipno od mládí jako chatařka.

„Co můžeme proti takovým projektům bohatých investorů dělat? Je to marné,“ zněly některé hlasy veřejnosti.

Podle Dagmar Kjučukovové z Okrašlovacího spolku Zdíkovska je důležité sledovat připravované změny územních plánů, které jdou podle ní často na ruku developerům, a zastavit je veřejným odporem.

Připomínky zúčastněných se týkaly velkých rekreačních středisek na levém břehu jezera, které mění krajinu a zhoršují kvalitu vody v Lipně.
Nedávno developer zveřejnil záměr stavby turistického resortu v Karlových Dvorech, který má obklopit stávající kemp.

Plánované resorty na Lipensku

 • Camp Relax Lipno v Nové Peci – 144 lůžek
 • Karlovy Dvory – 712 lůžek, 29,5 ha
 • Černá v Pošumaví, satelitní sídliště – 316 lůžek, 15 ha
 • Modernizace Skiareálu Lipno – lanovky, sjezdovky
 • Rekreační park Kovářov – 871 lůžek, 26 ha
 • Rekreační komplex Dolní Vltavice – 871 lůžek, 11 ha
 • Lyžařský areál Houbový vrch, Horní Planá
 • Přístav Hruštice a Rekreační park Lipno – 405 lůžek, 17 ha
 • Tam, kde je srdce Vltavy, Horní Planá – 660 lůžek, 2,3 ha, apartmány na brownfieldu
 • Hotel v Hůrce, Horní Planá – 140 lůžek
 • Viva Lipno, byty vedené jako bydlení – tisíc lůžek, 105 ha

Zdroj: EIA a krajský úřad

„Představa, že kousek od nás bude areál pro tisíce lidí a pro stovky lodí, je pro mě nepředstavitelná. Už teď je pobřeží Lipna místy znečistěné, ubývají ryby a nedá se tu ani koupat. Je mi z toho smutno,“ stěžovala si Kateřina Janů, která jezdí třicet let na chatu v osadě Hůrka.

Kritici připomínají územní studii krajiny Lipenska, již letos schválili krajští zastupitelé jako návod pro tvorbu územních plánů obcí. Požadují proto revize místních územních plánů, které obce na Lipensku přizpůsobují investorům do průmyslového turismu.

Autoři studie přitom varují před stejnými problémy. „Při rekreační výstavbě je třeba klást důraz především na nepobytové aktivity bez areálových zařízení a bez další fragmentace krajiny,“ píše se v dokumentu.

Podle spolku oznámili developeři jen v posledních měsících záměr na 11 nových projektů na levém břehu Lipna s kapacitou několika stovek lůžek. Většinou zabírají lesy a kvalitní zemědělskou půdu, u břehů Lipna plánují přístaviště.

Odborníci podotýkají, že územní plány na Lipensku jsou zastaralé a v rozporu s krajskou územní studií. František Talíř, náměstek hejtmana pro cestovní ruch a životní prostředí s tím souhlasí a uznává, že některé územní plány obcí u přehrady by bylo třeba zrevidovat, aby odpovídaly aktuálním požadavkům.

Například ten Horní Plané, který chce využít investor pro postavení rekreačního komplexu v Karlových Dvorech, je z roku 2014. K tomuto záměru teď pokračuje řízení o vlivu na životní prostředí EIA, veřejnost se k němu může vyjadřovat do 27. listopadu.

Podle spolku Calla – Sdružení pro záchranu prostředí přivede stavba pro až tisíc návštěvníků do oblasti další tvrdou turistiku a zlikviduje poslední přírodní prostředí, které ještě zůstalo v pásu pobřeží od Hůrky po Jenišov.

Námitky zaslalo do oznámení také ministerstvo životního prostředí. Upozorňuje na nutný zábor nejkvalitnější zemědělské půdy, u něhož musí oznamovatel doložit, že jde o veřejný zájem. Požaduje také vyhodnocení, zda takovou stavbu unese kapacita dotčeného území.

Projekt nazvaný Rozvojová lokalita Karlovy Dvory představuje stavbu 136 domů s celkem 178 byty. Zahrnuje výstavbu příjezdových silnic, parkovišť, pláží, přístavišť i nový podjezd pod tratí. Se záměrem souhlasí město Horní Planá, jejíž zastupitelé pro stavbu upravili územní plán. Investorem je společnost Invek, která chce letovisko dokončit v roce 2023.

„Apartmánů je stále málo“

Jinýma očima se na Lipensko dívají developeři i některé obce. Například předseda Turistického spolku Lipensko a bývalý šéf Správy Národního parku Šumava Jiří Mánek tvrdí, že apartmánů na levém břehu je stále málo.

„Oproti podobným evropským jezerům není Lipno ještě tak zastavěné rekreačními středisky. Naši členové apartmány podporují,“ uvedl Mánek.

Spolek sdružuje hlavně lipenské obce, podnikatele a developery. Podle Mánka ukázala i současná pandemie, jaká turistika má perspektivu a jak se mění zvyky.

Zatímco trend národního parku je Šumavu spíš před veřejností uzavírat, na Lipně se zvyšuje poptávka po apartmánech a pobytových areálech. Ty také lépe chrání přírodu, když kolem menších kempů s karavany se objevují takové nešvary jako proplachování chemických toalet ve Vltavě nebo v Lipně a znečišťování přírody odpadky.

Starosta Horní Plané Jiří Hůlka je přesvědčený, že za odporem vůči projektu v Karlových Dvorech stojí konkurence. „Je to jako vždy. Na poslední chvíli protestují chataři, kteří nechtějí mít blízko podobné stavby. Nebo je někdo je navedl. Přitom se o tom ví už léta,“ uvedl Hůlka.