Spor o pozemek je minulostí. Podařilo se dokončit další kousek dálnice D3

  13:30
Několik desítek metrů budoucí dálnice D3 u Lhotic na Českobudějovicku je od pondělí v provozu. Definitivně je tím uzavřen spor o pozemek, kvůli kterému se stavba tohoto malého úseku zdržela. Místo je součástí etapy z Borku do Ševětína. Ta bude kompletně hotová do konce letošního roku.

Společnost Eurovia CS se mohla do dokončení pustit letos v srpnu. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) uspělo u krajského soudu, který zamítl žalobu majitele pozemku proti vyvlastnění. Sporný pozemek byl posledním, který byl k dokončení stavby potřebný.

„Už máme zapsán na ŘSD i sporný pozemek u Lhotic a jednáme tak o možnosti zprovoznit dálnici bez jakéhokoliv omezení,“ oznámil v srpnu ředitel ŘSD Radek Mátl.

Do provozu se tak do konce roku dostane dalších téměř 11 kilometrů D3. Dosavadní termín otevření byl březen příštího roku, ale práce se nakonec podařilo o něco zrychlit. Tato část vyjde na 933 milionů korun bez daně.

Letos v červnu už ŘSD jeden úsek otevřelo, byla to navazující část Bošilec - Ševětín o délce osm kilometrů. Pro řidiče to znamená především rychlejší spojení mezi Táborem a Budějovicemi. Celkově bude mít na konci roku D3 přibližně 70 kilometrů.

Dál se naopak nepodařilo vyřešit podobný spor a dokončit tak krátkou část D3 u Tábora. Problém se táhne už několik let.

V současné době se D3 staví také kolem Českých Budějovic. Pracuje se na dvou úsecích Úsilné – Hodějovice a Hodějovice – Třebonín. Od Mezna k rakouským hranicím by měla být D3 hotová v roce 2024.

Chybí kompletní středočeská část dálnice, politici ji slibují do roku 2028. Termín se už však mnohokrát odsouval a jednotlivé projekty naráží na odpor některých obcí a obyvatel, u kterých má D3 vést.

Sporný úsek byl poblíž Lhotic.

Sporný úsek byl poblíž Lhotic.

Autor: