Muž v Kvildě spadl z lešení, krvácení z tepny ošetřovala horská služba

  15:50
Šumavská horská služba odpoledne zasahovala v Kvildě u muže, který spadl při stavbě rodinného domu z lešení. Rozsekl si čelo a krvácel z tepny. Do budějovické nemocnice ho transportoval vrtulník záchranářů.

Muž spadl při stavbě rodinného domu v Kvildě z lešení. | foto: Horská služba Šumava

Muž ve středním věku spadl z rozestavěného domu, který stojí pár desítek metrů od služebny horské služby.

„Vzhledem ke vzdálenosti jsme byli na místě v podstatě ihned a zjistili, že muž spadl z výšky obličejem přímo na kámen,“ popsal záchranář Josef Tischler.

Fotogalerie

Horští záchranáři zjistili, že si pacient vlivem silného úderu rozsekl čelo a krvácí z tepny.

„Okamžitě jsme se snažili zastavit prudké krvácení tlakovým obvazem. Než dorazil sanitní vůz z Modravy, nasadili jsme jich několik vrstev. Nakonec se nám krvácení podařilo zastavit. Kromě toho měl muž několik drobnějších poranění, které jsme obvázali,“ uvedl Tischler.

Na místo také vzhledem k povaze zranění zamířil vrtulník Letecké záchranné služby Armády ČR z Bechyně. Ten dosedl na pevnou plochu mezi stanicí Horské služby a domem, u kterého se nehoda odehrála.

„Lékař letecké záchranky si pacienta převzal ve stabilizovaném stavu. Podle našich informací pak posádka zraněného muže transportovala k dalšímu ošetření do Českých Budějovic,“ doplnil Michal Janďura, náčelník Horské služby Šumava.

Dodal, že zásah v Kvildě je jedním z těch, které služba vcelku běžně v rámci Integrovaného záchranného systému provádí mimo sjezdové tratě, a to vzhledem ke krátkému dojezdovému času.

Autor: