iDNES.cz

Zadlužený pořadatel demonstrací nepřišel k soudu, poslal zprávu z Bělehradu

  18:04
Ladislav Vrabel, jenž patří mezi spolupořadatele protivládních demonstrací v Praze, znovu nedorazil k soudu, který řeší jeho dluhy. Omluvil se lékařskou zprávou v srbochorvatštině.

Ladislav Vrabel (uprostřed) stojí na pódiu při protivládní demonstraci na Václavském náměstí v Praze, která se konala 28. září. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Vrabelovou finanční situací se zabývá Krajský soud v Českých Budějovicích. Po předvolání k jednání se 45letý muž z hlavního líčení omluvil už dvakrát.

Před úterním jednáním poslal na poslední chvíli jako omluvenku lékařskou zprávu z polikliniky v Bělehradu, že trpí rýmou a suchým kašlem. „Museli jsme ji přeložit ze srbochorvatštiny,“ uvedla asistentka přiděleného soudce Kateřina Masopustová.

Vrabel je v péči exekutorů, protože dlouhodobě nesplácí závazky, a trvalou adresu má na místní radnici. Podle insolvenčního rejstříku dluží věřitelům kolem dvou milionů korun, nejvíc dodavatelům energií a zdravotní pojišťovně.

V obchodním rejstříku je zapsaný jako majitel tří firem v úpadku s předmětem podnikání jako hostinská činnost, výroba kvasného lihu a pronájem nemovitostí. Společníkem v nich je jeho manželka.

Podle exekutora Martina Koubka by měl soud zjistit majetkové poměry dlužníka, který má splácet pohledávky věřitelům. Místo plnění závazků pořádá sbírky na demonstracích a jiný příjem nevykazuje.

Vrabel se měl k soudu dostavit už v srpnu, ale omluvil se kvůli nemoci tchyně bydlící v Srbsku. V případě absence na dalším odloženém jednání mu hrozí pokuta a policejní předvedení. Na třetí pokus je nařízený termín jednání na 12. října.

Kdo je Ladislav Vrabel

Vrabel zanechal při svém veřejném tažení silnou stopu. Původně začínal v gastronomii v rodném Českém Krumlově, letos v srpnu měl projev k několika desítkám tisíc účastníků demonstrace na Václavském náměstí v Praze.

Poprvé se zviditelnil v roce 2005 jako provozovatel pizzerie U Žáby na budějovickém Piaristickém náměstí. Po několika letech se dostal do sporu s městem jako majitelem domu, kterému měl platit nájem.

Vleklé dohady s radnicí vyvrcholily po pěti letech až politickým pučem, když Vrabel všem tvrdil, že mu údajně opilý tajemník radnice Zdeněk Řeřábek ukroutil na autě stěrače. Uvěřil mu tehdejší primátor Juraj Thoma a tajemníka pro další důvody zbavil funkce.

To neunesli zastupitelé jeho původní strany ODS a primátora na konci jeho volebního období odvolali. Thoma se i s podporou Vrabela nakonec na pozici vrátil, už jako lídr nově založeného hnutí Občané pro Budějovice. Krize pak pokračovala, když Řeřábek vyhrál pracovněprávní spor a do funkce se vrátil také.

Další kauzy kolem nájemného vyvolal Vrabel i kolem jiných pronajatých pizzerií, které provozoval, například na pozemku, jenž patří SK Pedagog České Budějovice.

Poslední kousek se mu podařil v roce 2018, kdy krajský úřad na jeho podnět zrušil platnost aktualizovaného územního plánu města kvůli vadám.

Vrabel je stálým kritikem podle jeho názoru jihočeské mafie, která prorůstá do politiky. Vyjadřuje se na sociálních sítích a spolupořádá veřejná shromáždění a protivládní demonstrace.

Omluvit se Rusku byl můj cíl, řekl aktivista. Transparentní účet má na manželku

Největší byla začátkem září na Václavském náměstí, kde promluvil k 70 tisícům lidí. Další byla 28. září, ovšem s menší účastí.

Jeho hesly jsou odstoupení současné vlády, špatně řešená energetická krize, zastavení přílivu uprchlíků do země a navázání spolupráce s Ruskem.

Od roku 2016 je ženatý se Srbkou a působí převážně v Praze. Kontaktní adresu na svou firmu má v Londýně. Několikrát neúspěšně kandidoval do městského a krajského zastupitelstva.

zpět na článek