Z golfového hřiště je rezervace, žít v ní bude kůň divoký i zubr

  8:56
Na místo bývalého golfového hřiště nedaleko Lipenské nádrže přivezli ochránci přírody ze společnosti Česká krajina kopytníky z bývalého vojenského prostoru Milovice ve Středočeském kraji. Právě tam vznikla vůbec první taková rezervace, v níž kromě divokých koní a zubrů žijí i pratuři.

„Odchyt zvířat byl velmi náročný, oproti předpovědi počasí se velmi rychle oteplilo, takže jsme museli spěchat. Jinak by hrozilo přehřátí zvířat,“ vysvětlil Dalibor Dostál z České krajiny. Ochranářská společnost založila Milovickou rezervaci v roce 2015 ve spolupráci s vědci. V následujících dnech plánují pracovníci přesuny dalších zvířat k Lipnu.

Rezervaci u přehrady pro divoké koně a zubry založila společnost Jihočeské ekofarmy a zvířata jí bezplatně poskytla právě Česká krajina. Je druhou v Jihočeském kraji a dvanáctou v celé republice.

„Jsme rádi, že je o takový způsob péče o zvířata v Česku zájem. Zemědělský podnik v tomto případě založil u nás rezervaci vůbec poprvé. Právě pro něj může mít spásání větších ploch také prospěch,“ doplnil Dostál s tím, že další rezervace by na jihu Čech mohla vzniknout ještě do léta.

Příprava na převoz na Lipensko se ale neobešla bez komplikací. Několik dní před odjezdem uhynula mladá zubří samička, která uvázla v bahně ve vyschlé tůni. Na vině je především nouzový režim zásobování vodou kvůli chybějícímu napajedlu, které úřady nepovolily vybudovat. „Ani smrt mladého zvířete na situaci bohužel nic nezměnila. Na povolení nadále čekáme,“ říká Dostál.

15. května 2023

Autor: