Oprava budějovické Slavie za téměř půl miliardy má začít do dvou let

  12:34
Proměna kulturního domu Slavie v centru Českých Budějovic má začít do dvou let. Odhadovaná cena je nyní 465 milionů korun bez daně. Město se bude ucházet o dotaci, která by pokryla 80 procent z celkové částky.

Opravy se dočká i kulturní dům Slavie. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Kulturní dům Slavie stojící u břehu řeky Malše se poslední zásadnější opravy dočkali v roce 2013. Tehdy tam v krovu řádila dřevomorka. Ještě o několik let dříve už ale na radnici politici debatovali o velké rekonstrukci a přestavbě.

Spousta plánů od té doby krachla, ten poslední je ale zatím na dobré cestě. Vedení města oznámilo, že velká úprava má začít přibližně do dvou let. Odhadovaná cena je nyní 465 milionů korun bez daně.

Výsledkem má být například rozšíření směrem k tamnímu parku, prosklené stěny, zvětšený koncertní sál i nová kavárna a restaurace. Rada města v září schválila uzavření smlouvy nahrazující rozhodnutí o umístění stavby. Nová podoba KD Slavie má být podle návrhu pařížského Ateliér Chaix & Morel et Associé a vídeňské studia Christian Anton Pichler a architekt Jan Proksa.

„Do poloviny října by mělo být vydané územní rozhodnutí s nabytím právní moci. V březnu 2022 počítáme se stavebním povolením a do června 2022 s předáním dokumentace pro provedení stavby,“ popsal harmonogram náměstek primátora Juraj Thoma.

Protože je to velmi nákladný projekt, město se bude ucházet o evropskou dotaci. Plánuje čerpat až 80 procent celkové částky na takzvané způsobilé výdaje v Integrovaném regionálním operačním programu.

Proměnit se má také okolí KD Slavie, a to nejen přilehlý parčík s dřevěným amfiteátrem, ale také nábřeží řeky Malše. Tam má být nově například náplavka.

Samotný KD Slavie stojí už od roku 1872 díky Spolku pro výstavbu Německého domu, což byl původní název.

Autor: