Kroupy ničily úrodu jablek v Truskovicích na Strakonicku

  17:48
Meteorologové očekávali, že dnes mohou v Jihočeském kraji udeřit bouřky, což se nakonec vyplnilo. Hasiči sice měli jen čtyři výjezdy, nicméně například v Truskovicích nedaleko Vodňan na Strakonicku padaly kroupy a hodně to poničilo úrodu jablek. Sklizeň tam přitom začala právě tento týden.

Kroupy při bouřce padaly hned na několik místech v Jihočeském kraji, nevyhnuly se například ani Českým Budějovicím. Většinou však průtrž nebyla tak silná.

Nejhorší situace byla pravděpodobně na Strakonicku a Českobudějovicku. Jak ve středu odpoledne uvedla mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů, jednotky měly v souvislosti s počasím čtyři výjezdy. Bylo to v Pištíně a Zlivi nedaleko Českých Budějovic a v Truskovicích a Bavorově na Strakonicku. „Všude to bylo čerpání vody,“ doplnila Matějů.

V Truskovicích někteří přívalový déšť s kroupami natočili. Zrovna dnes tam v sadech naplno začala sklizeň. Velká část bude nyní vhodná pravděpodobně jen do moštu.

Podle meteorologa Daniela Maňhala z českobudějovické pobočky ČHMÚ byla dnešní bouřka výjimečná tím, že ji žádný z modelů nedokázal předpovědět.

„Bouřky jsme na dnešní den očekávali, nicméně takovou intenzitu nikoliv. Bouřky jsou někdy překvapivé v tom, že nevíme, kdy a v jaké intenzitě se mohou objevit,“ vysvětluje Maňhal.

V příštích dnech meteorologové neočekávají takto silné bouřky, jaké udeřily dnes v okolí Vodňan, kde padaly kroupy velké až dva centimetry. „Očekáváme přeháňky a bouřkovou činnost až do pátku, neměly by být už ale takové intenzity. Výstrahu jsme vydali ještě na zítřejší den, kdy se mohou objevit v odpoledních hodinách,“ doplnil Maňhal.

Autoři: ,