Ženu soudí za znásilnění a zneužívání vlastních dětí, hrozí jí dvanáct let

  12:06
Otřesnými poměry v jedné rodině se zabývá českobudějovický krajský soud. Dvaačtyřicetiletá žena je obžalovaná z toho, že jako matka pohlavně zneužívala vlastní děti, týrala je a zanedbávala jejich výchovu. Dceru měla nutit k prostituci. Obžalované hrozí až 12 let vězení.

Ženu v pondělí před soud přivedla eskorta z vazby, kam ji poslal soud, protože se vyhýbala předvoláním. Zjevně méně chápavá obžalovaná tvrdí, že většina obžaloby je smyšlená a je z ní vidět záměr přítele její 17leté dcery. Oba podle ní berou drogy.

„No, ta obžaloba zní hrůzostrašně a připadá mi to vymyšlený. Nesouhlasím s ní,“ uvedla žena na začátku procesu, kdy soud navrhoval dohodu o vině, která by jí trest citelně snížila.

S dohodou obžalovaná nesouhlasila, takže dokazování bude pokračovat výslechy svědků a znalců.

Už v průběhu ženiny výpovědi se ale začal odhalovat tragický příběh v rodině sociálně slabé matky, která se s dětmi stěhovala po celém kraji a zkoušela se živit různými způsoby. V jednom období zcela propadla gamblerství, když doma hrála na sociálních sítích poker a prohrávala v něm mateřský příspěvek.

Zatímco se na ni zaměřily sociální kurátorky, nikdo nedokázal zabránit tomu, aby do drogové pasti nespadla ve 14 letech i její dcera.

Obžalovaná v několikahodinové poněkud zmatené výpovědi uvedla, že každé z dětí má s jiným partnerem. Desetiletý syn je dnes v dětském domově a má ho v péči jeho otec. Dcera, která od 14 let žila s o dvacet let starším mužem, je v psychiatrické léčebně. Obě děti trpí psychickou poruchou.

Děti požadují přes zmocněnce odškodnění

Jen pro silné povahy bylo líčení dosavadního života obžalované. Sexuální praktiky s dětmi bagatelizovala nebo je sváděla na choutky svých partnerů.

Po dotazech státní zástupkyně Dagmar Šimákové, která v obžalobě uvedla dva intimní kontakty obžalované s nezletilým synem, se žena na místě přiznala ke třetímu. Popsala, že poprvé svou dceru takto kontaktovala, když jí byly čtyři roky, syna v jeho osmi letech.

Obžalovaná přiznala, že o chlapci skoro nic neví. Víc je ve styku s dcerou, která se ale podle ní po užívání pervitinu osobnostně změnila a je až agresivní. Sama obžalovaná přiznala, že často pije alkohol a užívá marihuanu, aby lépe spala.

Obě děti požadují od matky přes svého zmocněnce odškodnění za nemajetkovou újmu, kterou jsou psychické potíže ze sexuálního zneužívání a týrání - dcera žádá půl milionu korun a syn 225 tisíc.

Na otázku, jak je možné, že dcera, o které obžalovaná tvrdí, jak ji miluje, podala všechna hlavní obvinění proti ní, žena odpověděla, že je snadno zmanipulovatelná někým, kdo ji chce dostat do vězení.

„V životě jsem udělala spoustu chyb, třeba když jsem i dva dny nepřetržitě hrála na počítači a nestarala se o děti, ale takové, jaké jsou napsané v obžalobě, to ne,“ řekla obžalovaná soudnímu senátu.

Soud bude muset zřejmě rozklíčovat všechny vlivy na její jednání a zabývat se i tím, zda práce státních institucí v případech, kdy takto trpí děti, byla dostatečná.