Prezident jmenoval rektorem Jihočeské univerzity Pavla Kozáka, specialistu na raky

  14:50
Dosavadního děkana Fakulty rybářství a ochrany vod na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích (FROV) Pavla Kozáka dnes na Pražském hradě jmenoval prezident republiky Petr Pavel novým rektorem univerzity. Úřadu se ujme od 1. dubna, kdy v čele největší jihočeské vzdělávací instituce nahradí Bohumila Jirouška.

Kozák se do volby hlásil jako jediný kandidát, kterému nakonec při listopadové volbě dalo hlas 32 ze 36 akademických senátorů. „Takto silný mandát je pro mě docela překvapivý, ale zároveň také hodně zavazující k tomu, abych univerzitu vedl tak, jak jsem v předvolební kampani slíbil. Tedy moderním a transparentním způsobem, abychom byli pro studenty první volbou,“ vysvětlil Kozák krátce po svém zvolení.

Profesor Pavel Kozák se v profesním životě specializuje na chov měkkýšů a korýšů, zejména raků. Mezi roky 2009 a 2017 byl ředitelem Výzkumného ústavu rybářského a hydrobiologického ve Vodňanech a zároveň vedoucím Laboratoře etologie ryb a raků.

„Doufám, že i jako rektor si najdu na vědu a výuku nějaký čas. Nerad bych se odtrhával od reality všedního dne na univerzitě,“ pronesl Kozák v rozhovoru pro MF DNES.

Novým rektorem Jihočeské univerzity bude Pavel Kozák, kandidoval jako jediný

V čele FROV stál nový rektor univerzity šest let, fakultu tedy opustil v polovině svého mandátu. V nové pozici by rád posílil komunikaci mezi fakultami a rektorátem, v čemž nyní vidí největší slabinu. „Na druhou stranu musím říci, že jako univerzita jsme nesmírně silní a dobří ve vědě na národní úrovni. Máme také zde, na jihu Čech, velmi silný potenciál v profesních oborech,“ doplnil v rozhovoru.

Jedním z dalších cílů, který si Kozák vytyčil, je posílení spolupráce univerzity s českobudějovickou Vysokou školu technickou a ekonomickou (VŠTE). „Vidím v tom velký potenciál. Dříve jsme VŠTE brali v jistých ohledech spíše jako konkurenci, ale chtěl bych společné soužití v krajském městě posunout na zcela jinou úroveň. Musíme se vzájemně respektovat a těžit z toho, že vedle sebe stojíme,“ upozornil dále a zmínil, že hlavním jmenovatelem spolupráce ze strany univerzity má být Fakulta zemědělská a technologická.

15. listopadu 2023