iDNES.cz

Budějovice chtějí zviditelnit hrobky osobností a zpřístupnit vnitrobloky

  9:36
V roce 2028 se stanou České Budějovice Evropským hlavním městem kultury, proto hledají další stopy své historie. Za čtyři roky se chtějí pochlubit také středověkými památkami nebo částečně zpřístupněnými vnitrobloky s dvorky v centru. Jako bonus si radnice stanovila za cíl péči o staré hrobky významných osobností.

Historici a Klub přátel Českých Budějovic pomohou radnici při mapování míst, která stojí za to zpřístupnit veřejnosti. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Na soupisu hrobek se podílejí místní historikové. Mimo jiné pokračuje generální oprava rodinné hrobky významného patriota a podnikatele Josefa Hardtmutha. Ten je pohřbený na hřbitově v Mladém.

„Několik hrobů významných osobností už převzal majetkový odbor, dalším krokem je možnost většího zpřístupňování památkově zajímavých částí soukromých objektů při dnech památek či evropského dědictví,“ nastínil náměstek primátorky Tomáš Bouzek, který má v gesci památkovou péči a městský majetek.

Soupis možných unikátních soukromých prostor má zajistit pro město Klub přátel Českých Budějovic, který v poslední době inicioval záchranu Kendeho vily nebo historického hostince Alžír.

„Tipujeme také možnost částečného zpřístupnění krásných vnitrodvorků, které leží v bloku za severním okrajem náměstí Přemysla Otakara II.,“ upozornil předseda klubu, architekt Vladimír Musil.

V hledáčku je také unikátní gotický dům U Černého medvěda na východní straně náměstí, kde byla později od roku 1680 lékárna. Ve všech případech chce město jednat s vlastníky a motivovat je k větší aktivitě ohledně těchto památek.

Kromě zpřístupněných objektů se chce město víc zaměřit na historii. Vedle opravy hrobky Hardtmuthů má v plánu i opravu kaple na stejném hřbitově či převzetí hrobových míst s pomníky bývalých osobností z okruhu podnikatelů, politiků nebo umělců.

Studenti budějovického gymnázia pečují o zanedbaný hrob zakladatele školy

Dobrým příkladem už je péče o hrobku Matthiase Kocha, zakladatele Gymnázia Česká na ústředním hřbitově sv. Otýlie, jejíž rekonstrukci iniciovala samotná škola a pečují o ni studenti.

„Péče o hroby slavných byla v minulosti spíše nahodilá, chceme tomu dát systém. Pracuje se na seznamu míst a na legislativě, která to umožní. Někteří majitelé hrobek zemřeli nebo žijí v zahraničí. Je to celé otázka našeho přístupu ke kultuře spojené s naší historií,“ míní nyní již bývalá náměstkyně primátorky Zuzana Kudláčková, která měla na starost také pohřebnictví a kulturu.

K hrobům chystají i knihu

Soupisem hrobek a hrobů významných osobností se dlouhodobě zabývá stavební technik městských hřbitovů Tomáš Červený, jehož koníčkem je historie. Kromě zatím několika desítek vytipovaných míst předal magistrátu také návrh legislativy, která umožní převzít tyto hroby do opatrovnické péče nebo do vlastnictví a označit je tabulkou čestný hrob.

Navíc spolu s ředitelem státního okresního archivu Danielem Kovářem připravuje k významným hrobům publikaci. Měla by pohřbené osobnosti zařadit podle profesí a životopisu. Například zmiňovaný Josef Hardtmuth, narozený ve Vídni, proslavil celosvětově krajské město výrobou tužek značky Kooh-i-noor Hardtmuth, kterou přestěhoval do krajského města jeho syn.

Pohřben byl původně na ústředním hřbitově ve Vídni vedle hudebních skladatelů Ludwiga van Beethovena a Franze Schuberta. Později byly jeho ostatky přemístěny na budějovický Staroměstský hřbitov a po jeho částečném zániku v roce 1977 do hrobky v Mladém. V Budějovicích totiž žili jeho potomci. Rodinná hrobka by proto měla mít podle Červeného výraznější popis.

„V roce 2013 byla z vnějšku restaurována, teď začíná město opravovat interiér. Poslední etapou mají být úpravy jejího okolí. Vznikne parčík, kde bude informační tabule o pohřbené rodině. Zároveň je třeba opravit místní kapli,“ připomněl Tomáš Červený.

zpět na článek