Peníze na kotlíkové dotace rychle mizí, v kraji zbývá už jen 50 milionů

  12:22
Domácnosti s nižším příjmem mají stále šanci dosáhnout na takzvanou kotlíkovou dotaci, která pomůže žadatelům s přechodem od neekologického vytápění kotlem na pevná paliva. Krajští úředníci sbírají žádosti od 6. června a už se jich sešlo přes 1 300 za více než 200 milionů korun.

ilustrační snímek | foto: Valentýna Bílá, MF DNES

„V tuto chvíli je k dispozici stále ještě 50 milionů, tím bychom mohli uspokojit dalších minimálně 300 žadatelů. V případě většího zájmu si může Jihočeský kraj požádat o navýšení finančních prostředků,“ sdělil náměstek hejtmana pro krajské dotace Pavel Hroch.

Zároveň také upozornil, že i když je nejpozdější termín pro podání žádostí až 31. srpna, neměli by s tím lidé otálet. Domácnosti mohou díky programu získat maximálně 180 tisíc korun, a to v případě pořízení tepelného čerpadla, dále pak 130 tisíc na koupi kotle na biomasu a 100 tisíc při zavádění kondenzačního kotle na zemní plyn.

V posledním případě ale mohou zájemci žádat o příspěvek pouze na již provedenou výměnu nebo v případě, že si kotel objednali nejpozději do konce dubna.

Jihočeský kraj přerozděluje kotlíkové dotace od roku 2016, kdy byl program vyhlášený. Doposud pomohl lidem při výměně více než devíti tisíc kotlů.

Dohromady žadatelé dostali více než jednu miliardu korun. Kraj také zřídil pro případné dotazy speciální informační linku s číslem 386 720 323 nebo e-mailovou schránku kotliky@kraj-jihocesky.cz. Podrobné informace včetně pokynů při vyplňování žádostí najdou zájemci také na webu.