Na kotle si Jihočeši rozdělí navíc 120 milionů, dostane se na tisíc žadatelů

  16:36
O třetí kolo kotlíkových dotací byl na jihu Čech tak velký zájem, že se původně nedostalo asi na 1 600 žadatelů. Nyní ministerstvo životního prostředí pošle do kraje dalších 119,7 milionu korun, takže peníze získá ještě nejméně 1 050 domácností.

ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Rada kraje tak může už příští týden dostat ke schválení dalších více než tisíc žádostí, které ve třetím kole prošly úspěšně kontrolou a podle pořadového čísla mají nárok na získání dotace. Vystavování a rozesílání dotačních smluv bude následovat v průběhu letních měsíců,“ potvrdila hejtmanka Ivana Stráská.

I přes toto navýšení však nebude možné uspokojit všechny Jihočechy, kteří ve třetím kole žádost o kotlíkovou dotaci správně podali. Zahájení třetího kola provázely velké problémy, protože systém zkolaboval. 

„Žádosti, které nebude možné financovat z peněz, jež máme k dispozici, se zařadí do zásobníku podle času, kdy byly elektronicky podány. Vyhovět jim budeme moci pouze v případě úspor v už ukončených žádostech, nebo případně z dalšího navýšení finančních prostředků pro Jihočeský kraj, pokud by k němu v budoucnu došlo,“ vysvětlil krajský radní pro investice Antonín Krák.

Zdůraznil, že výši úspor ani možnost navýšení finančních prostředků však nelze v současnosti předjímat.

Hejtmanství se podaří z celkové sumy 421,7 milionu korun získané pro třetí kolo kotlíkových dotací uspokojit zhruba 3 700 žádostí. Přitom dalších 550 jich zůstane prozatím v zásobníku.

„Z původních 302 milionů korun, které kraj dostal od ministerstva pro třetí kolo kotlíkových dotací, už bylo vyřízeno 2 639 žádostí a nyní dostanou krajští radní na stůl dalších více než tisíc žádostí,“ shrnula Vanda Pánková z krajského úřadu, která má vyřizování kotlíkových dotací na starosti.

Přitom téměř šedesát procent Jihočechů má zájem o příspěvek na tepelná čerpadla, pak následují kotle na biomasu a plynové. „Kotle spalující uhlí už nejsou v této výzvě podporovány,“ upřesnila Pánková.

Jeden žadatel může získat státní příspěvek až 120 tisíc korun. Některé kraje žádosti stále nabírají. Na jihu Čech byl jejich příjem ke 4. květnu ukončen kvůli vysokému převisu nad finančními prostředky, kterými kraj ve třetím kole kotlíkových dotací disponuje.

Ve druhém kole stát poslal kraji 294 milionů korun, z nichž se podařilo uspokojit 2 801 žadatelů. A v prvním kole to bylo 301 milionů korun, z nichž bylo možné poskytnout dotaci 2 657 uchazečům.