Covid-19 vozí na jih Čech hlavně Ukrajinci, firmy začaly vyžadovat testy

  10:50
Počet potvrzených případů onemocnění covid-19 na jihu Čech zvyšují v posledních dnech cizinci. Jde především o Ukrajince, kteří se do regionu vydávají za prací. Od pondělí firmy musí vyžadovat od některých zahraničních pracovníků negativní test.

V sobotu si přivezl koronavirus ze zahraničí Ukrajinec, v pondělí se nemoc covid-19 potvrdila u pracovníka z Moldávie a v úterý přibyli další dva nakažení Ukrajinci.

„Za období od 9. do 18. července jsme měli 10 potvrzených případů, přičemž šest z nich tvořili pracovníci z Ukrajiny,“ potvrzuje ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

Poslední dva takové případy se objevily na Strakonicku. Dva muži z Ukrajiny zde prošli povinným testováním s pozitivním výsledkem a zůstali proto v domácí izolaci. Hygienici upozorňují zaměstnavatele právě na povinnost vyžadovat od lidí ze zahraničí negativní test. 

To platí nově pro Bulharsko, Rumunsko, Portugalsko a většinu států mimo Evropskou unii. Výsledek testu musí být z území Česka a nesmí být starší čtyř dnů. Ochranné opatření platí od začátku tohoto týdne.

„Pokud tyto osoby test nepředloží, není možné je pustit do provozoven a pracoviště daného zaměstnavatele. Výjimku tvoří ti, kteří Českou republikou pouze projíždějí a nezdrží se déle než 12 hodin,“ upozorňuje Gabriela Štěpanyová, mluvčí ministerstva zdravotnictví. Na jeho webu jsou informace pro firmy.

Kvetoslava Kotrbová upozorňuje, že situace v regionu není vážná. „Každý člověk, který přijede, se testuje. My ihned víme, jestli je nemocný. V takovém případě reagujeme. Ptáme se, kdy přijel, kde bydlí, s kým byl ve styku, a zavádíme protiepidemická opatření. Samozřejmostí je izolace. Disciplinovaně se ale nechávají testovat,“ ubezpečuje ředitelka krajské hygieny.

Přísná opatření dodržují i firmy. Přibližně 40 zaměstnanců ze Srbska má na trvalý pracovní poměr například společnost Schwan Cosmetics CR z Českého Krumlova.

„Někteří z nich využili poklesu zakázek a odjeli na dva až tři týdny zpět domů. Jak víme, Srbsko je označené jako země s kritickým výskytem. Každý zaměstnanec tak po návratu z dovolené není vpuštěn do areálu firmy. Musí absolvovat povinně test na covid-19 a v případě negativního výsledku může zpět do práce,“ popisuje jednatel Roman Türk.

Musejí nosit roušky

V závodě, kde je zhruba 500 pracovníků, vznikají dřevěné kosmetické tužky. I nadále tam platí povinnost nosit roušku. 

„Striktně jsme oddělili výrobní a nevýrobní prostory a do kantýny na obědy se chodí postupně. V budově se také používá Skype místo osobních schůzek, stále se více dezinfikují a uklízejí vytipované rizikové prostory, jako jsou šatny, kantýna, výtahy a další,“ popisuje Türk některá další opatření.

Více než 800 lidí pracuje ve vimperském závodě společnosti Rohde & Schwarz, kde vznikají mimo jiné měřicí přístroje. Celkem 26 z nich má bydliště mimo schengenský prostor. 

„Pokud by se nyní vydali za hranice našeho státu, budeme k nim přistupovat jako ke každému z našich zaměstnanců. V případě návratu z rizikových oblastí budeme vyžadovat negativní výsledek testu na covid-19,“ ujišťuje personalista Milan Černý.

Ve firmě byli doposud dva nakažení Češi. Průběh nemoci měli mírný a nyní jsou zdraví. I tam nadále dodržují preventivní protiepidemická opatření, jako je třeba nošení roušek. Právě Ukrajince pak využívá například strojírenský holding Motor Jikov Group. 

„Máme zhruba 20 lidí z Ukrajiny, přičemž někteří u nás pracují již několik let. V červnu nastoupili tři a prošli standardní vstupní lékařskou prohlídkou a před vstupem do Česka museli mít test na covid-19 z posledních 48 hodin. Nyní agenturní pracovníky nenabíráme,“ přidává personální ředitelka Iva Fantyšová.

V současné době ale do Česka za prací nemíří takový počet Ukrajinců jako před koronavirem. „Nyní se tam pracovní víza nevydávají, takže bude lidí cestovat méně. Vliv na celkové přesouvání mají také opatření v jednotlivých zemích,“ líčí ředitel Jihočeské hospodářské komory Luděk Keist.

Kumulativní počet potvrzených případů byl k úterní 18. hodině 229. Vyléčených bylo v kraji 193 a aktuálně pozitivních 30. V souvislosti s koronavirem zemřelo na jihu Čech šest lidí.

V nemocnici v Jindřichově Hradci platí ode dneška až do odvolání zákaz návštěv. Důvodem je narůstající počet potvrzených případů v okrese.

Autor: