Nestačí test ani potvrzení. Pendleři mnohdy čekali u Strážného zbytečně

  11:18
Omezení na hranicích s Německem způsobilo dnes dlouhé kolony i před přechodem Strážný. Na hlavním tahu od stejnojmenného jihočeského městysu tak stojí nespočet osobních aut i kamionů. K přechodu vyráží i pendleři, kteří neví, jestli projdou kontrolou.

„Byl jsem tam v pět ráno, počkal si dvě hodiny, udělal jsem si test a stejně mě nepustili. Nepomohlo ani potvrzení od zaměstnavatele. Ptali se mě, co v Německu dělám a okamžitě mi řekli, že neprojedu,“ popsal 27letý Josef Mařík, který pracuje v německé firmě jako montážní dělník.

„Já se živím jako malíř. Přijel jsem včera v devět večer se všemi dokumenty, ale poslali mě zpět. Dnes jsem dostal od zaměstnavatele nové potvrzení, tak to jdu zkusit znovu a uvidíme. Jestli mě pošlou i dnes zpět, tak už na to kašlu,“ sdělil pendler, který si čekání v koloně zkrátil cigaretou. Jméno si nepřál uvést.

Řada z řidičů, které MF DNES oslovila, si stěžovala na nejasné informace. Neměli například jasno o tom, jaká povolání německá strana do své země pouští. 

Hranice do Německa mohou překračovat s negativním testem jen němečtí občané a cizinci s trvalým pobytem v Německu. Po příjezdu musí do karantény. Výjimku z karantény mají mimo jiné nákladní dopravci, kteří rovněž musí mít test. Rozbor potřebují i lidé, kteří chtějí Německem projet, v takovém případě ale musí tranzit doložit humanitárními důvody.

Výjimku z opatření mají také někteří pendleři. Na základě celoněmeckého nařízení dostali původně výjimku jen zdravotníci. Sasko rozhodlo, že vlastním zemským nařízením na seznam výjimek přidá ještě pracovníky v zemědělství, zejména v živočišné výrobě. Bavorsko se rozhodlo pro volnější přístup s tím, že budou moci dojíždět všichni pendleři, které zaměstnavatel označí za nezbytné. Od středy má Německo umožnit denní dojíždění za prací všem důležitým profesím.

Většina z oslovených ale k přechodu přijíždí s potvrzením od zaměstnavatele. Redakce mluvila s jedním z mužů, který se okolo 10. hodiny dostal až k přechodu. 

Podle něj se tvoří kolony i proto, že jsou jednotlivé kontroly aut a řidičů velmi pečlivé a zdlouhavé.

Jak dlouho budou řidiči čekat, zatím není jasné. Delší je zatím kamionová kolona v pravém jízdním pruhu. 

„Celkem je teď dlouhá jeden a půl až dva kilometry. Průběh bude záležet na kontrolách i tom, jak budou mít řidiči splněné dokumenty. V tuto chvíli se proto těžko odhaduje doba čekání,“ dodal policejní mluvčí Milan Bajcura. 

Autor: