Kvůli ledu hrozí rozlití Lužnice, lidé z okolí jsou připravení na evakuaci

  10:08
Hasiči a strážníci dohlíží na řeku v Kolodějích nad Lužnicí na jihu Čech. Led tam v uplynulých dnech vytlačil vodu mimo koryto a při oblevě hrozí další rozlití. Obyvatelé nejbližších domů musejí být připraveni na evakuaci.

Hasiči z Týna nad Vltavou pravidelně monitorují situaci v Kolodějích nad Lužnicí od nedělního večera.

„Přijeli jsme na žádost starosty. Okolí řeky sledujeme a budeme, dokud to bude potřeba. Jsme tu i přes noc, na místě se střídají hlídky. Obyvatele okolních domů jsme ještě v neděli večer začali připravovat na možnou evakuaci,“ informoval velitel dobrovolných hasičů Tomáš Brůžek.

Od neděle se kvůli pohybu ledu hladina řeky nekontrolovatelně mění. Část vody už se začátkem týdne rozlila.

„Teď očekáváme zhoršení situace s přicházející oblevou,“ sdělil Brůžek. Hasiči dokonce zvažovali, že by oslovili armádu nebo další záchranné složky kvůli odstřelu ledu nebo nasazení ledoborce, tento scénář je stále ve hře.

Ve střehu jsou i místní. V největším ohrožení je zhruba desítka domů, které se snažili hasiči a strážníci zajistit. K evakuaci zatím přistoupit nemuseli.

„Obyvatele jsme o tom informovali, část z nich to však zatím odmítá. Momentálně je situace o něco lepší než před několika dny, kdy nám řeka vystoupala až ke třetímu povodňovému stupni,“ uvedl Ivo Machálek, starosta Týna nad Vltavou, pod nějž místní část Koloděje nad Lužnicí spadá.

Podle něho se na Lužnici v Kolodějích nyní vytvořily tři kritická místa, kde se led nahromadil do výšky jeden a půl metru. „Musíme počkat, co udělá obleva. Snad ledy volně po řece odplují a nikde řeku neucpou,“ doufá starosta.

Na situaci reagovalo od víkendu i Povodí Vltavy. „Od chvíle, kdy jsme riziko zaznamenali, postupně snižujeme hladinu na Vodní nádrži Kořensko, což pokračuje i dnes. Momentálně je úroveň hladiny mezi 1,5 a 2 metry pod normálním stavem,“ uvedl mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.

Podle něho situace v uplynulých dnech zlepšuje. „Předpokládáme, že ledy postupně odplují po řece pryč. Na této části toku k téhle situaci dochází pravidelně, když teplota dlouhodobě klesne pod nulu. Je to hlavně kvůli tomu, že na spodním toku Lužnice není žádná přehrada,“ dodal mluvčí povodí Hugo Roldán.

Autoři: ,