Pro letošní akademický rok si vedení Jihočeské univerzity připravilo hned několik novinek. Nový program nabízí například Fakulta rybářství a ochrany vod, která má mírně upravený bakalářský program Rybářství s navazujícím magisterským studiem Rybářství a ochrana vod, díky čemuž bude univerzita připravovat absolventy na povolání rybářského hospodáře.
Na Pedagogické fakultě zase otevřeli navazující magisterský program Psychologie, po němž byla velká poptávka. „Kromě toho mají zájemci možnost se přihlásit nově na bakalářský a následně na navazující program Tělesná výchova a sport. Otevřeli jsme také nový doktorský program Oborové didaktiky STEM předmětů,“ vysvětlila referentka marketingu univerzity Vendula Mikolášková.
Poprvé udělí Jarlochovu cenu
Přírodovědecká fakulta připravila letos poprvé bakalářská zaměření Biofyzika či Biologie a ochrana zájmových organismů. Navazující magisterské programy pak čítají novinky jako například Biofyzika, Aplikovaná ekologie a ochrana přírody či Botanika nebo Zoologie. Společně s Filozofickou fakultou pak otevřela nové studijní kombinace.
Na hybridní výuku s moderními učebnami včetně virtuální reality se mohou těšit studenti Teologické fakulty. „I Fakulta zemědělská a technologická má několik novinek. Za všechny můžeme jmenovat otevření doktorského programu Agroekologie a aplikovaná ekologie,“ připomněla Mikolášková a doplnila, že studentům fakulty bude od října sloužit zrekonstruovaný pavilon chemie.
Univerzita letos také plánuje poprvé udělovat Jarlochovu cenu za vynikající pedagogické výsledky nebo Cenu Jany Anny Kateřiny Zátkové za popularizaci vědy. Obě dostanou laureáti na slavnostním zahájení akademického roku 3. října. Studenty dále v tomto roce čeká reprezentační ples, Den vědců nebo na konci jarního semestru festival Zavírák.
Přibližně dvě stovky žádostí o místo na kolejích musela univerzita odmítnout kvůli celkovému naplnění budov, které mají kapacitu necelých dva tisíce lůžek. „Zvýšila se také cena ubytování, a to přibližně o šest procent, což je asi o 10 až 20 korun víc za noc podle typu pokoje,“ dodala Mikolášková.
Laboratoře stály 130 milionů
Pro přibližně tři a půl tisíce studentů Vysoké školy technické a ekonomické (VŠTE) v Budějovicích začal akademický rok už před dvěma týdny. Studijní nabídka se tentokrát nijak neměnila, nicméně kvalitu výuky mají zvyšovat nové laboratoře za 130 milionů korun, které škola otevře ještě na podzim. Jejich vybavení přišlo školu na další desítky milionů.
„Chceme držet krok s dobou. Už v roce 2016 při otvírání prvních centrálních laboratoří jsme si ověřili, že taková investice výrazně posune kvalitu výuky vpřed. Nyní je doplníme dalšími 16 místnostmi, v nichž může pracovat až 537 lidí,“ přiblížil rektor školy Vojtěch Stehel.
Akademický rok už v polovině září začal také 360 studentům budějovické Vysoké školy evropských a regionálních studií, kteří si největší novinky museli všimnout ještě před nástupem do školy. „Po 20 letech jsme změnili sídlo, ale i nadále máme prostory na Žižkově třídě. Studenti tedy budou chodit jen o kousek vedle,“ vysvětlil rektor Jiří Dušek.
Škola i letos nabízí stálý obor Bezpečnostně právní činnost zaměřený na výchovu a vzdělávání pracovníků integrovaného záchranného systému, veřejné správy a organizačních složek.
„Letos u nás nastoupilo asi 160 nových studentů, ale stále se nám ozývají zájemci o prezenční i kombinovanou formu studia,“ doplnil Dušek. Škola totiž nabízí možnost podání přihlášek i po začátku výuky.
Zajímavou novinkou je také vzdělávací program Studium v oblasti pedagogických věcí jako součást Centra celoživotního vzdělávání, které je zaměřené na přípravu učitelů pro 2. stupeň základních škol a středních škol. Pro příští akademický rok pak vedení připravuje otevření programu Veřejná správa, který teď prochází akreditací.
9. listopadu 2022 |