V Jihočeském kraji se rýsuje široká koalice, vítězné ANO míří do opozice

  19:18,  aktualizováno  23:29
Za první krok k nové koalici považoval lídr občanských demokratů Martin Kuba večerní schůzku s uskupením Společně pro Jižní Čechy, tvořenou TOP 09 a KDU-ČSL. Strany podepsaly memorandum o spolupráci a vyšachovaly tak vítězné hnutí ANO. Ještě v noci se pak přidaly ČSSD a hnutí Jihočeši 2012. Pokud vše půjde hladce, v úterý bude nová verze memoranda.

Jihočeský lídr ODS Martin Kuba komentuje výsledky voleb. | foto: Petr Lundák, MF DNES

„Dohodli jsme se na tom, že v dalších vyjednáváních o krajské koalici budeme postupovat společně. Na naší straně stolu je nyní devatenáct mandátů,“ uvedl  Kuba.

Společným kandidátem obou stran na jihočeského hejtmana je sám Kuba, na 1. vicehejtmana navrhují lídra TOP 09 a KDU-ČSL Františka Talíře.

„Teď budeme jednat s Jihočechy, STAN a ČSSD. Cílem je vytvořit koalici s převahou středopravicových subjektů bez hnutí ANO. I když máme nabídky na jinou koalici, která by byla možná pohodlnější a pro nás mocensky výhodnější, prostě to neuděláme,“ sdělil Kuba.

Podle Talíře chce nově dohodnutý politický dvojblok absolvovat jednání s dalšími stranami do zítřka. „Pirátům nejsou dveře zcela zavřené, s hnutím ANO však nepočítáme,“ řekl Talíř.

Piráty poslalo ze hry noční jednání

Už v pondělí před půlnocí se ale tyto dveře Pirátům řádně přibouchly. Po dalším kole jednání totiž lídr ODS Kuba uvedl, že vyjednal další podporu, která dává základ pro ještě širší koalici, než původně. Nově zahrnuje i ČSSD a  hnutí Jihočeši 2012. Takto narýsovaná koalice by v zastupitelstvu měla 29 křesel z 55. 

Výsledky voleb v Jihočeském kraji najdete zde

Mimo koalici tak zůstalo ANO, v doprovodu právě Pirátů a STAN. 

Lídr hnutí ANO František Konečný po sobotním těsném vítězství ve volbách, které však hnutí nedokázalo zúročit ve vyšším počtu mandátů než ODS, zdůraznil, že si ANO jako vítěz voleb nárokuje post hejtmana. 

V pondělí večer se s ním už MF DNES nepodařilo spojit, pro ČTK v AMS napsal jen, že záměr koalice bez ANO nebude komentovat.  Krajský předseda ANO Libor Moravec agentuře ČTK řekl, že postup ODS a lidovců respektuje.

Volby v kraji vyhrálo ANO těsně před ODS. Oba subjekty si zajistily po 12 mandátech z 55. Do zastupitelstva se ještě dostali Piráti s devíti mandáty, společná kandidátní listina TOP 09 a KDU-ČSL (sedm mandátů), ČSSD se šesti křesly, STAN s pěti a Jihočeši 2012 se čtyřmi mandáty.

Kraj teď vedla koalice ČSSD, Pro Jižní Čechy, KDU-ČSL a Jihočeši 2012. ANO i ODS byly v opozici.