Koaliční smlouvu podepsali jihočeští politici v gumových rukavicích

  14:52
Na českobudějovickém výstavišti v pavilonu T1 odpoledne podepsali politici koaliční smlouvu. Jihočeskému kraji tak budou od nadcházejícího jednání zastupitelstva vládnout zástupci ODS, KDU-ČSL a TOP 09, ČSSD a hnutí Jihočeši 2012. Hejtmanem se stane Martin Kuba z ODS.

Tomáš Bouzek, Jan Bartošek, Martin Kuba, Ivana Stráská a Pavel Hroch (zleva) podepisují koaliční smlouvu. | foto: Lukáš Marek, MF DNES

Politici se sešli mimořádně na výstavišti v souvislosti s aktuálním rychlým šířením onemocnění covid-19.

Koaliční smlouvu podepsali ve 14.30 hodin za přísných hygienických opatření. Politici měli gumové rukavice a nové propisky v igelitových sáčcích.

Už 6. října podepsali také memorandum o spolupráci. V 55členném zastupitelstvu drží koalice většinu 29 mandátů.

Aktuálně bude nové vedení kraje řešit všechny věci spojené s covidem, ale v programu má například výstavbu domu pro osoby s Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou, který hodlá vybudovat v Českých Budějovicích.

U dopravních staveb vytvoří speciální web, kde bude přesně vidět, jak jednotlivé práce nebo jejich příprava postupuje. „Mohli bychom ho zřídit zhruba do tří měsíců,“ doplnil budoucí hejtman Martin Kuba.

Tři křesla v nové radě kraje získají ODS, ČSSD a KDU-ČSL s TOP 09, hnutí Jihočeši 2012 obsadí dva posty. Placených pozic bude šest, o jednu méně než dosud. 

Z ODS, jejíž lídr Martin Kuba bude hejtmanem, míří do rady budějovická zastupitelka Lucie Kozlová a krajský zastupitel Tomáš Hajdušek. Jeden post bude uvolněný, druhý neuvolněný. Kozlová dostane na starost sociální věci, IT, vědu a výzkum, Hajduška čekají finance, ekonomika a investice. 

První náměstek František Talíř (KDU-ČSL) se bude věnovat cestovnímu ruchu, regionálnímu rozvoji a životnímu prostředí. Krajský zastupitel Pavel Klíma (TOP 09) má školství, sport a veřejné zakázky.

Ve vedení kraje bude dál starosta Větřní a dosavadní uvolněný radní Antonín Krák (ČSSD). Starat se bude o dopravu a dopravní obslužnost či správu krajského majetku. 

Stávajícímu náměstkovi Pavlu Hrochovi (Jihočeši 2012) zůstává zemědělství, kultura, venkov a památková péče. V radě by měli být také Miroslav Joch a Olga Bastlová (oba ČSSD), Jan Bartošek (KDU-ČSL) a Jiří Fišer (Jihočeši 2012).

Ustavující zastupitelstvo spojené s volbou hejtmana se uskuteční 29. října a je možné, že se sejde online. Zástupci koaličních stran jednají o tom, jak bude první zastupitelstvo vypadat.

„Dá se čekat, že když se bude konat prezenčně, řada z 55 zastupitelů bude v karanténě,“ uvedl František Talíř (KDU-ČSL).

Autor: