Turisté nesmí na rozhlednu na Knížecím stolci, konstrukci napadla houba

  9:54
Vojenské lesy a statky ČR uzavřely přístup na rozhlednu na Knížecím stolci ve vojenském újezdu Boletice na Prachaticku. Důvodem je havarijní stav dřevěné vyhlídky, kterou napadla houba.

Dřevěnou konstrukci rozhledny na Knížecím stolci napadla houba. | foto: Karel Hrdina, MF DNES

„Vstup na rozhlednu je s okamžitou platností uzavřený. Důvodem je aktuální stav, kdy její dřevěná konstrukce byla podle zjištění revize napadena houbou. O dalším osudu rozhledny se bude jednat,“ uvedl Martin Honetschläger, ředitel divize Vojenských lesů a statků v Horní Plané, která tuto lokalitu spravuje.

Doplnil, že povrchové stopy svědčí o vnitřním napadení konstrukčních prvků, jehož rozsah se určuje problematicky.

Turisté se zlobí, armáda uzavře Boletice. Předčasně likviduje značení tras

Rozhlednu na nejvyšší hoře Vojenského újezdu Boletice postavily vojenské lesy v roce 2012 v rámci otevírání vojenských výcvikových prostor veřejnosti. Stojí v nadmořské výšce 1 236 metrů a vede k ní turistická trasa ze Záhvozdí.

Zhruba třináctikilometrový okruh byl dlouhé roky otevřený o všech víkendech a svátcích. Díky hezkým výhledům na Šumavu a při dobré viditelnosti i na Alpy se rozhledna stala oblíbeným turistickým cílem.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Po zintenzivnění vojenského výcviku v boletickém újezdu v letošním roce byl vstup na dřevěnou vyhlídkovou věž omezený jen na víkendy v červenci a srpnu a vybrané svátky, jejichž seznam je uvedený na cedulích u vstupu na turistickou trasu. Nejbližším svátečním termínem pro vstup na turistickou trasu je 17. listopad.

30. října 2019

Autor: