Kašnu na Žižkově náměstí opraví za 1,5 milionu. Bude zakrytá a vypuštěná

  9:44
Historickou kašnu z poloviny 16. století na Žižkově náměstí v Táboře nechá město opravit. Několikaměsíční rekonstrukce začne v dubnu a vyžádá si alespoň 1,5 milionu korun. Po celou dobu rekonstrukce bude vypuštěná a zahalená.

Kašnu ze 16. století čeká velká oprava. | foto: archiv města Tábor

„Při pohledu zblízka je jasné, že kašna není v ideálním stavu. Problém se týká nejen samotné kašny, ale je poškozená také socha v jejím středu. V roce 2019 jsme nechali vypracovat restaurátorský průzkum včetně záměru na rekonstrukci, který jsme v minulém roce nechali aktualizovat. Všechny tyto nedostatky odhalil,“ sdělil místostarosta Tábora Radoslav Kacerovský.

Náklady podle jeho předpokladu přesáhnou 1,5 milionu korun. „Uvidíme, kam se dostaneme výběrovým řízením. Práce na kašně totiž musí provádět firma s náležitými oprávněními. Všechny zásahy navíc konzultujeme s památkáři,“ přidal místostarosta.

Kašnu v polovině 16. století vytvořil Ondřej ze Sušice, k výrobě použil kámen ze skály z Dobré Vody u Pelhřimova. V jejím středu stojí na vysokém kamenném sloupu postava s praporkem v ruce. Ta podle badatelů symbolizovala znak města a jeho hrdelní právo.

Kašnu naposledy rekonstruovali v roce 1996, kdy sochu pro její špatný stav nahradila kopie od sochaře Václava Duška. Originál je uložený v depozitáři.

12. října 2023

Opravu chce vedení města stihnout do konce srpna. V září se totiž uskuteční městské slavnosti Táborská setkání. Jejich program bude tentokrát odkazovat na husitského vojevůdce Jana Žižku, od jehož úmrtí na podzim uplyne 600 let.

„Uvidíme, zda se nám podaří na kašnu prosadit i nějakou připomínku tohoto výročí. Všechno ovšem záleží na jednání s památkáři,“ dodal Kacerovský.

Autor: