Muzeum v Písku mimořádně ukazuje dvě koruny Karla IV.

  10:40
Dvě koruny, kterými byl korunován Karel IV., si mohou do soboty prohlédnout zájemci v Prácheňském muzeu v Písku. Věrné repliky jsou k vidění v Rytířském sále.

Příležitost spatřit dvě koruny, kterými byl korunován Karel IV., mají návštěvníci Prácheňského muzea v Písku do 2. prosince. | foto: David Peltán, MAFRA

Svatováclavská koruna pořízená nejslavnějším českým panovníkem byla poprvé použita právě při jeho korunovaci. Naposledy si ji pak nasadil Ferdinand V. Habsburský.

„Hodnostně výše však stojí koruna císařská, kterou bývali korunováni vládci Svaté říše římské od poslední třetiny 10. století až po její právní zánik na samém počátku století devatenáctého,“ líčí Jan Adámek z Prácheňského muzea.

Fotogalerie

Obě kopie patří Středočeskému kraji. Originál svatováclavské koruny je uložený v pražské svatovítské katedrále v Korunní komoře, odkud bývá vynášen pouze při zvláštních příležitostech.

Pravá císařská koruna spočívá v klenotnici ve vídeňském Hofburgu. Spatřit oba klenoty najednou je tak mimořádným zážitkem.

Ve čtvrtek navíc uplyne 640 let od úmrtí Karla IV. U té příležitosti zve muzeum v tento den od 16 hodin na přednášku historika Václava Žůrka.

Autor: