iDNES.cz

Energetická krize nutí lidi více topit dřevem, jeho cena stále roste

  15:26
Těžaře, lesníky i prodejce zaskočil nebývalý zájem o palivové dřevo. Zvýšený nápor očekávali až na podzim, ale lidé se kvůli energetické krizi zásobují už teď. Rostoucí poptávka spolu s odeznívající kůrovcovou kalamitou vede k výraznému navyšování cen.

Stále pokračující konflikt na Ukrajině a s ním sovisející energetická krize se už stihly znatelně zapsat do měsíčních rozpočtů českých rodin. V souvislosti s vysokými cenami ropy a plynu zaznamenali lesníci i soukromé společnosti znatelný nárůst poptávky po palivovém dříví. I jeho cena neustále roste. Největší nápor očekávají na podzim, kdy mohou ceny dosáhnout rekordních částek.

Stoupající cena palivového dříví však není jen rozmarem prodejců, kteří chtějí využít nastalé situace. Odvíjí se od dvou rozličných příčin – tou první je odeznívání kůrovcové kalamity, která před dvěma lety snížila cenu dřeva na úplné minimum. „Rok a půl zpět jsme byli úplně na dně, teď cena konstantně roste,“ uvedl Miroslav Štodl, jednatel Lesů Český Krumlov.

Další důvod pak vyplývá z již zmíněné energetické krize. Těžařům se znatelně zvyšují náklady na těžbu a přepravu dříví. Tento nárůst nákladů pak musí adekvátně promítnout do ceny.

„Zdražení je opravdu zásadní. Oproti minulému roku je cena vyšší o padesát procent, ve srovnání s tím předminulým pak téměř o sto,“ doplnil Patrik Sitter, ředitel firmy Palivové dřevo Patrik.

Poptávka je i po uhlí

Přesto, že nárůst poptávky je zatím pozvolný, v jisté míře ho zaznamenali všichni oslovení. Příčiny takového zájmu si všichni vysvětlují obdobně. „Lidé se obávají, že plyn dojde, a tak se poohlíží po alternativách,“ konstatoval Ladislav Laluch, vedoucí lesní výroby ze společnosti Lesy a rybníky města České Budějovice.

Dalším bodem, v němž se lesníci s prodejci dříví shodují, je, že jsou zaskočení tímto vzrůstajícím zájmem. Topná sezona právě končí a se zvýšeným zájmem o dříví prodejci počítali až v podzimních měsících. Lesníci pak předpokládali, že po uplynulých letech bude zájem dokonce menší.

„Počítal jsem s tím, že za kůrovcové kalamity se lidé předzásobili. Ale není to tak, ceny energií rostou a po dřevu je velký hlad,“ doplnil Štodl. Čekací doba na dodání dřeva se tak v návaznosti na vytíženost těžařů může pohybovat až kolem dvou měsíců.

Lidé se však neuchylují pouze ke dřevu. To je sice zatím tou nejlevnější variantou, ale strach z nedostatku plynu lidi motivuje i k zvýšenému nákupu ostatních tuhých paliv. „Lidé se zásobují vším, co jde, největší poptávka je po uhlí,“ uvedl jednatel společnosti CD paliva David Ciml.

Nedostatek kotlů a krbů

Lidé zatím nepanikaří a mnoho obchodníků si u svých zákazníků všímá jisté zdrženlivosti. „Lidé stále věří, že se situace uklidní, a mnoho jich s nákupem dříví vyčkává,“ konstatoval Patrik Sitter.

Největší nárůst poptávky tak obchodníci s těžaři očekávají tradičně v podzimních měsících. Do té doby však bude cena pravděpodobně nadále stoupat.

Přechod z plynu na pevné palivo značně komplikuje i nedostatek výrobních materiálů, jako je železo a ocel. Z toho důvodu mnozí výrobci nestíhají dodávat nové kotle a krby.

„Zájem o naše produkty začal stoupat už s krachem Bohemia Energy a v současné době se stále zvyšuje,“ sdělila Veronika Jánošíková z firmy T.Z.B. PechaSan. Čekací doba na krby a kamna se pak v současné době pohybuje v rozmezí šest až osm měsíců.

Situace není o nic lepší ani u menších soukromníků, kteří se věnují instalaci topných zařízení, ti mají termíny rezervované na mnoho měsíců dopředu.

„Nárůst je ohromný, už dva měsíce odmítám všechny zakázky. A od kolegů vím, že do konce roku mají úplně plno,“ sdělil Jaroslav Prokop z Jihočeského kamnářství.

zpět na článek