Policista se psem chytili při činu kopáče vltavínů, jeden už měl zákaz

  12:44
Skupinku kopáčů vltavínů dopadl policista se psem nedaleko vesnice Nesměň na Českobudějovicku. Lokalita je oblíbeným místem lidí, kteří se v zemi snaží tyto drahé kameny najít.

Kopáče dopadl psovod přímo při činu. | foto: Policie ČR

Událost se stala ve středu po 10. hodině dopolední. „Policista se svým psem Marcem kontrolovali les nedaleko obce Nesměň u Ločenic. Pátrali po kopáčích vltavínů a byli úspěšní,“ uvedla policejní mluvčí Štěpánka Schwarzová.

Vltavíny hledala trojice mužů. „Ke kopání používali lopatu a narušovali půdu. Na místo poté dorazili i policisté z obvodního oddělení Trhové Sviny,“ popsala Schwarzová.

Policisté zjistili, že pro jednoho z hledačů, devětačtyřicetiletého muže, to nebylo první provinění. Už v roce 2019 mu totiž tuto činnost zakázala Česká inspekce životního prostředí.

„Muž z Českobudějovicka tak má na svědomí trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Hrozí mu až dvouletý trest,“ shrnula Schwarzová.

Hlídky se snaží v těchto místech hlídat a čekat na provinilce pravidelně.  Už loni v prosinci tu chytili dvojici mužů.

„Všechno, co je v podzemí, je v podstatě bohatství státu. Na to, aby se to mohlo kopat, musí mít člověk licenci,“ upozornil tehdy policejní mluvčí Jiří Matzner.

Autor: