iDNES.cz

Václav Šimánek získal titul Medik roku a příští rok se ho pokusí obhájit

  13:10
Už od dětství ho fascinovaly přírodní vědy. Když se rozhodoval, co by chtěl jednou dělat, věděl, že jako lékař bude ve větším kontaktu s lidmi než jako vědec za mikroskopem. Nyní díky svým znalostem vyhrál soutěž Medik roku a může si vybrat stáž na libovolném oddělení jihočeských nemocnic.

Václav Šimánek, vítěz šestého ročníku soutěže o titul Medik roku. | foto: Tomáš Souček, MF DNES

Medikem roku se stal Václav Šimánek, student pátého ročníku 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, který třináct soutěžních disciplín splnil s rekordním výsledkem 92,3 procenta. Své soupeře Annu Rytířovou ze stejné fakulty a Jakuba Chyňu z Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni však porazil jen těsně. Všichni tři finalisté letošního ročníku prokázali vynikající znalosti. Úspěšnost ve zkouškách totiž bývá okolo 80 procent.

„Je to naprosto super, nemůžu tomu uvěřit. Soutěž jsem zaznamenal už dříve, ale bohužel jsem se kvůli covidu mohl přihlásit až letos. Přišlo mi opravdu skvělé, že člověk dostane možnost vyzkoušet si spoustu věcí na vlastní kůži, což tedy letos nebylo možné,“ okomentoval svůj úspěch Šimánek.

Soutěž o medika roku iniciovala prachatická nemocnice a letos se uskutečnil její šestý ročník. Tradičně ji organizují v jedné z jihočeských nemocnic, což covid tento rok znemožnil, a tak se vše odehrálo online. Odpadly tak všechny praktické disciplíny, které lákaly Václava Šimánka. Letos na účastníky čekal jen písemný test.

Příští rok se sejdou v Písku

„Rádi bychom tyto dva přístupy zkombinovali. Uvažujeme o tom, že v příštích letech uspořádáme nejprve online část a na základě jejích výsledků postoupí užší počet mediků do praktického kola v jedné z nemocnic,“ popsal za organizátory člen představenstva holdingu Jihočeské nemocnice Michal Čarvaš. Následně doplnil, že příští ročník by v dubnu 2023 měla hostit nemocnice v Písku.

Kromě poukazů na nákup elektroniky, drobností od sponzorů a lékařské vesty s nápisem Medik roku získali finalisté také možnost stáže na libovolném oddělení jedné z jihočeských nemocnic a přednostní právo na sestavení svého soutěžního týmu na příští rok. Navíc bez nutnosti online registrace, která bývá kvůli omezenému počtu soutěžících a velkému zájmu studentů plná za několik minut.

„Tým určitě sestavím a příští rok se pokusím titul obhájit,“ pronesl při přebírání ceny Šimánek. Později doplnil, že se na další ročník soutěže těší a věří, že v týmu a s možností praktických úkolů bude soutěž ještě lepší.

Letošního ročníku se zúčastnilo přes 40 studentů téměř ze všech lékařských fakult v republice. Jednotlivé disciplíny mají prověřit jejich všeobecné lékařské znalosti. Jsou zaměřené například na neurologii, dětské lékařství, intenzivní péči nebo ortopedii. „Nejtěžší pro mě byla radiologie, práce s rentgenem a podobně, v tom se zatím úplně neorientuji,“ konstatoval vítěz.

Čarvaš ještě zdůraznil, že akce je skvělý způsob, jak mladým medikům představit jižní Čechy a zdejší nemocnice, aby je v budoucnu brali jako možné místo pro své působení.

zpět na článek