Jihočeským hejtmanem bude Kuba, jasná jsou i další místa v radě

  19:08,  aktualizováno  7. října 13:01
V Jihočeském kraji se v úterý na složení koalice domluvily čtyři uskupení. K ODS a Společně pro jižní Čechy (KDU-ČSL a TOP09) se připojily ČSSD a hnutí Jihočeši 2012. Jejich zástupci to stvrdili při podpisu memoranda. Ve středu pak oznámily strany další podrobnosti o personálním složení rady.

ODS, která získala stejně jako vítězné ANO 12 mandátů, by měla získat post hejtmana pro Martina Kubu. Koalice by měla 29 mandátů v 55členném zastupitelstvu.

Známé je už také jméno prvního náměstka. Tento post má obsadit František Talíř (KDU-ČSL). „My jsme se s ODS na základě memoranda dohodli na dvou jménech. Kromě společného kandidáta na hejtmana jsme navrhli na pozici prvního náměstka. O zbylém obsazení budeme jednat,“ přidal František Talíř.

Martin Kuba už také oznámil rozdělení pozic a gescí v radě kraje. Tři křesla získají ODS, ČSSD a KDU-ČSL s TOP 09, zatímco Jihočeši 2012 budou mít dvě. Placených pozic bude šest, o jednu méně než v minulém volebním období.

Za ODS budou v radě také českobudějovická zastupitelka Lucie Kozlová a krajský zastupitel Tomáš Hajdušek. Jeden post bude uvolněný a druhý neuvolněný. První jmenovaná se bude věnovat sociálním věcem, IT, vědě a výzkumu. Hajdušek se bude starat o finance, ekonomiku a investice.

První náměstek Talíř bude mít na starosti cestovní ruch, regionální rozvoj či životní prostředí. Krajský zastupitel a pedagog Pavel Klíma (TOP 09) se bude věnovat školství, sportu a veřejným zakázkám.

Jisté je také, že v radě bude i starosta města Větřní a dosavadní uvolněný radní Antonín Krák (ČSSD), který se bude starat o dopravu a dopravní obslužnost či správu krajského majetku. Stávajícímu náměstkovi Pavlu Hrochovi (Jihočeši 2012) zůstává zemědělství, kultura, venkov a památková péče.

Zbylými členy rady by se měli stát za ČSSD Miroslav Joch a Olga Bastlová, Jan Bartošek z KDU DU-ČSL a Jiří Fišer za hnutí Jihočeši 2012.

Podrobné výsledky v Jihočeském kraji najdete zde

O dalších podrobnostech se ještě jedná. „V současné době ladíme programové priority. Jednání ukázala, že tam není žádný problém,“ vzkázal Kuba. Koaliční smlouvu by podle něj subjekty mohly podepsat příští týden.

„Já osobně mluvím s spolupráci klasických demokratických stran. Proto jsme složili tuto kandidátku a ze stejného důvodu mi přijde správné spojení s ODS. Kromě krajské politiky pracujeme i s výhledem pro parlamentní volby,“ sdělil už v úterý po prvním kolem jednání lídr Společně pro jižní Čechy František Talíř.

Počet křesel v zastupitelstvu

Počet křesel v zastupitelstvu

ANO 12
ODS 12
Piráti 9
KDU-ČSL a TOP 09 7
ČSSD 6
STAN 5
Jihočeši 2012 4

Pozn.: Podoba nové koalice má celkem 29 křesel v 55členném zastupitelstvu Jihočeského kraje.

Martin Kuba ve funkci hejtmana nahradí Ivanu Stráskou (ČSSD). „Sociální demokracie v této středopravé vládě má svou logiku. Myslíme si, že každá věc má mít sociální rozměr, proto jsme uvítali možnost v koalici být a dál prosazovat svůj program, který klade důraz na funkční a veřejné zdravotnictví, sociální služby či školství,“ sdělila Stráská.

Ta byla podle svých slov příznivcem široké koalice. Počet stran se ale postupně zužoval. „Sociální demokracie v určitou stáhla před volbou, jestli u toho projektu bude nebo ne. Šlo mi o to, abychom mohli pokračovat v tom, co jsme tady 12 let dělali. Může to být koalice, která vydrží čtyři roky a odvede kus práce,“ doplnila.

V opozici končí vítězné ANO, Piráti a také STAN. Jejich zástupci v úterý ještě vyjednávali a snažili se situaci zvrátit tak, aby tvořili koalici, ale to se nakonec nestalo. 

Piráti i ANO při vyjednáváních shodně nabídli post hejtmanky Ivaně Stráské (ČSSD), která tuto funkci zastávala od roku 2017. Sociální demokraté se i přesto prozatím přiklonili jinam.

„Spojení ODS s TOP 09 a lidovci je logické. Přiznám se ale, že je pro mě překvapením, že do této koalice jde paní hejtmanka. My jsme ČSSD nabídli post hejtmanky či hejtmana. Podle mě by to pro ně bylo zajímavé a věřím, že by funkci zastávali kvalitně. Je mi to trochu záhadou,“ komentoval vývoj lídr ANO František Konečný a upozornil, že podepsané memorandum neznamená, že je hotová koalice.

Autor: