Sídliště ve městech jsou přeplněná auty, pomoci mají nové parkovací domy

  13:14
Města v kraji bojují se stále vzrůstajícím počtem aut na hustě osídlených sídlištích. Vozidla navíc komplikují i možný zásah záchranných složek a výrazně tak zhoršují bezpečnost ve městě. Pomoci mají nové parkovací domy. Kvůli jejich nákladné výstavbě ale musí radnice hledat levnější varianty.

V Písku plánují na sídlišti Jih vystavět nové etážové parkoviště s 200 místy. Inovativní projekt navíc městu ušetří mnoho peněz. | foto: Archiv města Písek

Týká se to i Českých Budějovic, kde v polovině příštího týdne otevřou nově postavený parkovací dům Stromovka, ale už nyní vedení radnice pracuje na projektu další podobné stavby na sídlišti Máj. Jeho původní návrh počítal s vícepatrovým parkovacím domem, jehož přízemí by fungovalo jako točna pro MHD. Kvůli technické i finanční náročnosti však město od plánu upustilo.

„Nyní promýšlíme prostorové možnosti lokality a připravujeme podklady pro vypsání soutěže v režimu design and build. Ve hře jsou dvě možnosti – buď bude točna stát zcela mimo parkovací dům, nebo ho budou trolejbusy objíždět. Výslednou podobu ale určí až výsledek soutěže,“ přiblížil náměstek primátorky pro dopravu Lubomír Bureš (ODS).

Nový parkovací dům na sídlišti Máj má mít kapacitu okolo 500 míst. Původní odhady na jeho výstavbu byly 300 milionů, nyní město čeká cenu nižší. Dům by měl být hotový v roce 2026.

Město si od něj slibuje výrazné zlepší bezpečnostní i dopravní situace na sídlišti. „Na Máji je parkování velký problém, auta tam často stojí ve více řadách a křižovatkách. Komplikuje to práci bezpečnostním složkám. Parkovací dům tyto potíže nevyřeší, ale situace se díky němu výrazně zlepší,“ doplnil náměstek primátorky pro investice Petr Maroš (ODS).

Etážové parkoviště v Písku

Se stejnými obtížemi se potýkají také hasiči a záchranáři v Táboře. Ti dokonce před dvěma lety uspořádali na sídlišti Nad Lužnicí, největším ve městě, speciální cvičení, při kterém si zásah ve ztížených podmínkách trénovali. Nyní tam město plánuje výstavbu parkovacího domu pro 150 aut.

„Projekt jsme odsouhlasili už před čtyřmi lety, je to naše největší investice tohoto roku. Odhadované náklady se pohybují okolo sto milionů. V březnu budeme soutěžit dodavatel a samotná stavba má trvat přibližně rok a půl. Hotovo by tak mohlo být na podzim 2025,“ specifikoval táborský starosta Štěpán Pavlík (Tábor 2020).

Ne každé město na jihu Čech může do parkování investovat tolik milionů korun. Najdou se proto i taková, která hledají nová, inovativní a finančně méně náročná řešení. S jedním takovým přišlo vedení písecké radnice. Na sídlišti Jih plánuje vystavět nové etážové parkoviště s 200 místy. Inovativní projekt navíc městu ušetří mnoho peněz.

„Oproti klasickým monolitickým stavbám, kterých je po Česku spousta, jsou etážová parkoviště montovaná z prefabrikovaných dílů. Výrazně se tím zmenší doba výstavby i finanční nákladnost projektu. Na západě je to dnes již standard,“ vysvětlil starosta města Michal Čapek (ANO).

Cenu přístavby město odhaduje na 25 milionů a stavbu trvající čtyři měsíce chce zahájit na přelomu února a března. „Parkoviště bude připravené na možnou dostavbu dalšího patra. Pokud se projekt osvědčí, rádi bychom podobně pokračovali také na sídlišti Portyč, lépe známém jako Dukla,“ dodal Čapek.

„Rodina má i dvě nebo tři auta“

Se zajímavým nápadem, jak nabídnout nová parkovací místa a výrazně přitom ušetřit městské peníze, přišli v Jindřichově Hradci. Radnice tam plánuje poskytnout vhodné pozemky na sídlišti Vajgar novému bytovému družstvu, které si podzemní garáže vybuduje na své vlastní náklady.

„Nyní pracujeme na projektové dokumentaci a začneme oslovovat občany, kteří by o tento způsob parkování mohli mít zájem. Odhadovaná cena výstavby je 60 milionů a parkoviště by mělo nabídnout okolo 110 míst,“ popsal starosta Michal Kozár (ANO).

Doplnil také, že cena na jedno parkovací místo se tak pro zájemce pohybuje okolo 600 tisíc. I tady chce vedení města inovativní způsob výstavby využít na dalších sídlištích. „Není výjimkou, když si rodina pořídí dvě až tři auta. Pak nemohou očekávat, že problém s parkováním za ně vyřeší pouze město,“ konstatoval.

Zkraje února otevřou nový parkovací dům v Českých Budějovicích u sportovní haly. Poskytne 495 míst pro automobily a více jak 70 pro jízdní kola. (15. 1. 2024):

15. ledna 2024