Jihočeská univerzita slaví třicet let, dnes má devět tisíc studentů

  9:14
Uvolněná doba 90. let a změna režimu umožnila jihočeským akademikům založit v Českých Budějovicích první univerzitu v kraji. Snažili se o to už několik let před rokem 1989. Podařilo se to až v září 1991, kdy se pod hlavičkou vznikající Jihočeské univerzity daly dohromady pedagogická a provozně ekonomická fakulta.

Jihočeská univerzita má moderní kampus při Branišovské ulici. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Snahy o společné působení začaly už v osmdesátých letech, kdy se datuje myšlenka sloučení obou fakult.

„Nápad však nevzešel z akademického prostředí, ale z krajského výboru komunistické strany. Všechno bylo připravené ke stavbě univerzity a vybudovaly se už i koleje, menza a část zázemí. Jenže děkani obou fakult se nedohodli na tom, kdo bude rektorem,“ vzpomíná historicky první rektor univerzity Jiří Divíšek.

Až krátce po revoluci tedy mohli akademici začít přemýšlet nad založením opravdové univerzity, a do přípravného výboru se zapojila celá řada nadšenců. Česká národní rada nakonec s jejich představou souhlasila a výhodou byla také spolupráce s ústavy Akademie věd ČR, které ve městě sídlily.

Právě zde byla z ideologických důvodů „uklizena“ spousta vědeckých kapacit, které se na založení chtěly podílet. Do založení univerzity z 28. září 1991 se však stihly zapojit tři zcela nové fakulty, a to biologická, teologická a zdravotně sociální.

Divíška zvolení rektorem potěšilo a vzpomněl na inauguraci z listopadu 1991.

„Začalo to večerním happeningem na náměstí, které bylo plné studentů. Druhý den vše pokračovalo mší v budějovické katedrále a průvodem na Senovážné náměstí, kde byl slavnostní akt zahájení provozu školy. Pak následovalo několik koncertů. Jenže tím nám začala velká spousta práce. Rektorem jsem byl navíc oficiálně jmenován až v únoru roku 1992,“ upřesnil Divíšek.

Připomněl, že počítal s tím, že prvním rektorem bude profesor Jaroslav Kursa, jenže ten chtěl zůstat u vědy.

„Nakonec mě ukecal, abych do toho šel já, a dopadlo to tak, že mě ministr školství dočasně pověřil vedením nové univerzity. Museli jsme předtím ale založit akademický senát, připravit řádné volby rektora a vše nachystat tak, aby to bylo podle zákona,“ upřesňuje Divíšek, který v čele školy stál až do roku 1998.

Studenti se dělili na inkousty a řepáky

Jak vzpomínají tehdejší studenti ze dvou původních zakládajících fakult, na výuce se dramatické změny nijak neprojevily.

„Jako třeťák jsem si nijak neuvědomoval, že by se nás to dotklo třeba tak, jako události z roku 1989. Na druhou stranu ale bylo tehdy moc fajn, když se řešilo, kdo školu povede. Uvědomovali jsme si, že už nebudeme jen ti takzvaní inkousti a řepáci (studenti pedagogické a provozně ekonomické fakulty, pozn. red.),“ líčí spisovatel a básník David Jan Žák, tehdejší student pedagogické fakulty.

Milníky univerzity

28. 9. 1991 – založení univerzity s pěti fakultami
1994 – vznik fakulty managementu (FM) v Jindřichově Hradci
1998 – FM spadá pod VŠE v Praze
2006 – vznik filozofické fakulty
2007 – vznik ekonomické fakulty
2009 – vznik fakulty rybářství a ochrany vod
2014 – univerzita má téměř 13 tisíc studentů, dnes je jich asi 9 tisíc
2016 – otevření nového kampusu

Podle jeho spolužáka z ročníku, historika a bývalého poslance Zdeňka Bezecného, byl tento okamžik hlavně otázkou hrdosti.

„Stali jsme se konečně univerzitou, navíc ještě se vztahem k regionu. Vedly se tenkrát debaty nad názvem i symboly, nakonec to vyhrály rožmberské květy, které ke kraji také odkazují,“ říká Bezecný, který se později podílel na vzniku filozofické fakulty.

Než se však do struktury univerzity zapojil trojlístek fakult filozofické, ekonomické a fakulty rybářství a ochrany vod, založilo její vedení v roce 1994 také fakultu managementu. Ta dodnes sídlí v Jindřichově Hradci, ale studenti Jihočeské univerzity ji už dávno nenavštěvují.

„Fakulta nebyla schopná sehnat personál z krajských zdrojů, navíc nebylo možné, aby tam dojížděli učitelé z Budějovic. Domluvil jsem se proto s rektorem Vysoké školy ekonomické, který dodal svůj personál, a fakulta se tak stala v roce 1998 jejich součástí. Nám se tím dost ulevilo,“ přibližuje Divíšek.

Univerzita si také prošla krizí, kdy na přelomu let 2015 a 2016 hledala nového rektora. Tehdy až ve čtvrté volbě uspěl Tomáš Machula, kterého akademici vnímali jako kompromisní volbu. Kandidátů z většiny fakult se za tři měsíce protočila celá řada a tehdy se projevily i rozpory mezi fakultami.

„Hodně se vyřešilo s postupnou obměnou děkanů fakult. Nebylo to ale tak, že bychom si sedli a zahajovali usmiřovací řízení. Základem byla komunikace se všemi stranami a snaha ke všem přistupovat stejně,“ uvedl dříve pro MF DNES bývalý rektor Machula.

Dnes má univerzita necelých devět tisíc studentů, kteří si mohou připomenout v pátek 10. září kulaté výročí na oslavách na Sokolském ostrově. Křtít se tu bude nová kniha o historii a vývoji Jihočeské univerzity, navíc odpoledne a večer zahrají kapely Epydemye, Sto zvířat, He Band a7x3. Vstup je pro všechny zdarma.