Nebezpečných jezů jsou v Jihočeském kraji přibližně na dvě desítky

  9:50
U jezu ve Štěkni na Strakonicku, kde se nedávno utopila žena, nebyl záchranný kruh ani nic jiného. Obec se proto rozhodla, že ho koupí. Dobrovolní hasiči chtějí navíc absolvovat výcvik pomoci ve vodě. Jak MF DNES zjistila, záchranné prvky přibudou i u dalších jihočeských jezů.

Jezu Pilař na Lužnici se přezdívá také jez smrti. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Když nasedaly dvě ženy na začátku letních prázdnin do kánoe, těšily se na spoustu zážitků při splouvání Otavy. U jezu ve Štěkni se v okamžiku změnila jejich plavba v boj o život. 

„Do šlajsny pravděpodobně najely bokem a poté se loď převrátila. Jedna z žen sama vyplavala, ale druhá zůstala pod jezem, kde se topila,“ popsal situaci mluvčí jihočeské policie Milan Bajcura.

Ostatním vodákům se ji podařilo dostat na břeh. Na místo se sjeli policisté, hasiči i záchranáři a po dvacetiminutové resuscitaci se ženu podařilo oživit. Později ale zemřela v nemocnici. 

„Naši dobrovolní hasiči dorazili při neštěstí na místo dřív než lékař. Naštěstí byl jeden z nich proškolený na restituci a oživování,“ vzpomíná starosta Štěkně Bohumil Bláha.

A víc než dřív si teď uvědomují důležitost záchranných prvků u vody. „V době této události na břehu nebyl kruh ani záchranná podkova. Nic tady dlouho nevydrží,“ přiznává starosta.

Přestože jez nepatří do správy obce, její zástupci se rozhodli, že něco koupí na své náklady. 

„Z toho, co se stalo, byli všichni hodně špatní. Naši hasiči nabízeli, že se složí na kruh s lanem. To jsme nechtěli. Koupí ho obec a provozovatel kempu slíbil, že zajistí ceduli a kruh umístí na recepci, která je asi 150 metrů od jezu. Budeme tak mít jistotu, že když tam někdo přiběhne, stoprocentně ho najde a bude v pořádku,“ plánuje Bláha.

Dobrovolní hasiči se navíc chtějí na podobné situace dobře připravit. „Říkali, že cítili zoufalství a bezmoc, když nemohli pomoct, nebo nevěděli, jak přesně. Domluvil jsem jim proto také proškolení speciálně na pomoc při záchraně na jezech,“ dodává Bláha. Záchranu osob z vody naopak cvičí profesionální jednotky pravidelně.

Pilař je místem smrti, upraví ho

Minulý týden výcvik absolvovali Třeboňští a dobrovolný sbor obcí Chlum u Třeboně a Suchdol nad Lužnicí u jezu Pilař na Lužnici na Jindřichohradecku. Právě tomu se přezdívá jez smrti. 

Nebezpečné jezy na jihu Čech

Lužnice
Suchdol nad Lužnicí – Tušť,
Pilař – Majdalena,
Rozvodí – Majdalena,
Tájek, Klec
Vlkov – U Nohavů,
Dráchov, Čejnov,
Soukeník – Planá - Lázně
Čelkovice – Tábor,
Červený mlýn – Nuzice

Otava
u Nového mostu – Písek,
Na Křemelce – Strakonice,
Pětikolský – Strakonice 

Nežárka
Veselí

Vltava
Rožmberk 

Zdroj: nebezpecnejezy.cz

„Patří k nejnebezpečnějším místům pro vodáky v celé republice. Vyžádal si více než čtyři desítky životů. Posledního cvičení se zúčastnily jednotky, které tu zasahují pravidelně,“ potvrzuje mluvčí hasičů Vendula Matějů.

U obávaného místa je nainstalovaná házecí podkova a dva pilíře pro napnutí lana nad vodou. Ještě tuto sezonu u zrádné vody přibudou další prvky. 

„Chystáme se tam vybudovat z obou stran schody, aby se jich člověk mohl chytit, případně přeručkovat z bubnu ven,“ naznačuje Zdeněk Eisert z Rybářství Třeboň, které má jez na starosti.

Kam přidat záchranné pomůcky, konzultuje také Povodí Vltavy s Českým svazem kanoistů. 

„Na jihočeských jezech, které jsou označené jako problémové, bezpečnostní prvky máme a každý rok tam před vodáckou sezonou provádíme kontrolu. Teď uvažujeme o vybavení jezu na Vltavě v Rožmberku, byť není úplně problémový. Přibyla by tam cedule a kruh,“ říká Jiří Baloun, ředitel závodu Horní Vltava státního podniku Povodí Vltavy. 

Do jeho správy patří i jez ve Štěkni. „Běžně není zařazený mezi problémové. K neštěstí došlo hlavně proto, že byl zhruba čtyřnásobný průtok vody proti optimálnímu. Přesto vyhodnocujeme s obcí, co tam ještě umístit,“ míní Baloun.

Nebezpečných jezů jsou v kraji oficiálně dvě desítky. Nejvíce na Lužnici. Oslovení odborníci se ale shodují, že vzhledem k deštivému počasí, které zvedlo hladiny řek a zrychlilo průtok vody téměř všude, jsou zrádnější i ty, které byly dříve klidné. 

A vodácký sport se navíc mění spíš v rekreační zábavu. Na vodu tak vyráží pořád více lidí bez zkušeností. Navíc popíjejí alkohol. S výjezdy k takovým případům má hodně zkušeností ředitel jihočeských záchranářů Marek Slabý. Podle něj je nejhorší situace související s konzumací alkoholu na Vltavě. 

„Část Vltavy od Vyššího Brodu do Krumlova se vymyká běžnému splouvání. Začíná i končí ve velkém tábořišti, takže je to jeden velký mejdan. Viděl jsem tam v minulosti velmi ošklivé úrazy,“ potvrzuje. 

Spousta vodáků navíc skáče z raftu po hlavě do vody. „Řeka přitom může mít třeba jen půl metru, navíc mohou být na dně kameny. Náraz hlavou, zlomenina páteře a v nejhorším případě přerušení míchy je poměrně častý úraz,“ upozorňuje Slabý.