Kročák absolvoval Fakultu architektury ČVUT. Nejprve pracoval ve Stavoprojektu v Českých Budějovicích a poté v roce 1993 založil vlastní Ateliér Kročák. Lákali ho do Prahy, kde působil jako pedagog na Fakultě stavební ČVUT.
Zůstal ale věrný Soběslavi a jižním Čechám. Za práci pro město obdržel v loňském roce čestné občanství.
Jeho podpis zde nese zejména vestavba skleněné knihovny do středověkého hradu Hláska, za což získal cenu Grand Prix 2011. „Knihovna žije jeho odkazem, je tady s námi už napořád,“ podělila se o vzpomínku vedoucí Anděla Poslušná.
„Velice ji proslavil. Moc se tím chlubíme. Tím, že byl zdejší rodák, přilákal mnoho místních čtenářů, ale i turistů. Pořádaly se zde výstavy - jak obrazů jeho tatínka, tak jeho fotografií. Často nás chodil navštěvovat, knihovna je vlastně jeho díte. A vždy to bylo velice příjemné setkání,“ poukázala.
Jaromír Kročák pracoval v Soběslavi také na úpravách kina na multifunkční zařízení, na parku u sv. Marka, náměstí Republiky a přilehlých ulicích, staré radnice a smuteční síně. Za dlouhodobou spolupráci se Soběslaví pak obdržel prestižní ocenění Architekt obci 2020.
V krajském městě se podílel na přestavbě bývalého hotelu Gomel, dnešního Clarion Congress Hotelu, a také na kampusu Jihočeské univerzity v Branišovské ulici.
Kročák se specializoval na historické památky a zástavbu. Byl členem Památkové rady Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích. Hluboká nad Vltavou a Kaplice mají podle jeho návrhů opravené náměstí. Spolupracoval také na rekonstrukci katedrály sv. Mikuláše v Českých Budějovicích.
Stal se regionálním zástupcem v České komoře architektů. „Jeho odchod nás všechny velice mrzí,“ sdělila mluvčí komory Barbora Sedlářová.
Poslední rozloučení s Jaromírem Kročákem se uskuteční v pátek v 10 hodin ve smuteční síni soběslavského hřbitova.