Investor opustil plán stavět haly na okraji Budějovic, místním se ulevilo

  8:54
Stavba logistického centra na severním okraji Českých Budějovic je minulostí. Společnost CTP od záměru ustoupila a pozemky chce rozprodat. Místo skladových a výrobních hal by tak mohlo na katastru Hrdějovic vzniknout třeba Alzheimercentrum.

Areál měl vzniknout vedle silnice z Českých Budějovic na Borek. | foto: David Peltán, MAFRA

Na ploše šestnácti hektarů většinou zemědělské půdy měl vyrůst areál s halami i obchody. Společnost CTP však po třech letech pověřila svého zástupce, aby pozemky rozprodal na jiné účely.

„K projektu se nebudeme vyjadřovat,“ uvedl manažer CTP Invest Jakub Kodr.

Ukončení projektu potvrdil jihočeský hejtman Martin Kuba. „Se zástupci společnosti jsem se dohodl, že v této lokalitě nemá smysl stavbu prosazovat,“ řekl.

„Informaci jsme řešili na posledním zastupitelstvu. Pro nás to znamená, že můžeme změnit v lokalitě územní plán a budeme k němu hledat jiné využití. Už se nám někteří investoři ozvali,“ říká starostka Hrdějovic Radka Šulistová.

MF DNES potvrdila informaci i českobudějovická projekční společnost A 1, která má od CTP plnou moc, aby pozemky mohla zobchodovat. Na území mají vzniknout drobnější veřejně prospěšné stavby vyhovující obci. 

V jednání je postavit tam domov důchodců s Alzheimercentrem, lékařský dům, školu či sportoviště. Přímo Hrdějovice už podle starostky Šulistové kontaktovali zástupci Českého olympijského výboru, kteří hledají prostor pro vybudování sportovní školy.

Vývoj projektu

Společnost CTP Invest oznámila záměr v roce 2018, po výkupu pozemků. Do roku 2020 mělo u Hrdějovic vyrůst deset výrobních a skladových hal, dále obchody a služby včetně parkoviště. Firma argumentovala, že takové stavby jí umožňuje platný územní plán, který pro ni upravilo zastupitelstvo. Po střetu s veřejností a změně zastupitelů po volbách investor projekt zmenšil a zařadil do něj domov pro seniory, školu a komunitní centrum. Veřejnost a zastupitelé odmítli i takové úpravy. Proti vystupovala i budějovická radnice, podle níž je záměr v kolizi s dopravou na Pražské třídě, jež se má měnit po výstavbě dálnice a severní spojky na poklidnou trasu.

Ačkoli je výběr potenciálních kupců na firmě A 1, její zástupci vše konzultují s hrdějovickým obecním úřadem. 

Investor CTP se tím chce vyvarovat nedorozuměním, jež provázela původní projekt od samého počátku. Navíc už má vytipované náhradní místo pro logistické centrum, které má být rovněž u Českých Budějovic.

Pro okolí obce představuje změna obrovskou úlevu. Investor a vlastník pozemků chtěl v lokalitě vybudovat výrobní a obchodní zónu s obsluhou několika stovek nákladních aut denně. Areál měl zaměstnávat stovky – zřejmě zahraničních – pracovníků.

Louky vykoupila společnost před pěti lety od drobných soukromých vlastníků, z nichž část byli i hrdějovičtí zastupitelé. Po komunálních volbách a kritice veřejnosti se postoj obecního úřadu změnil.

Proti záměru vystupovalo i město České Budějovice, okolní obce a spolky. A nakonec i krajský úřad.

Většina oponentů varovala před zahuštěním dopravy a zničením životního prostředí. Odpůrci sepisovali petice a vystupovali na veřejných projednáváních. 

„Byli jsme jedni z prvních, kdo se proti projektu postavil, ještě když k tomu hrdějovičtí zastupitelé mlčeli. Samozřejmě budeme vše sledovat, dokud CTP pozemky úplně neprodá,“ připomněl starosta sousedního Borku Jaroslav Novák.

Podobně mluví Ludmila Váchová ze spolku Pro Nemanice. Už před třemi lety vyslovila přání, aby investor získané pozemky rozprodal na jiné účely. Spolek organizoval petice a oslovoval jednotlivce.

Podle zástupce CTP Invest i podle hrdějovického obecního úřadu nemá kauza, i když to někteří tak vnímají, vítěze ani poraženého. 

Logistické centrum se prostě přesune do jiné lokality a zemědělská půda, na níž hospodařily celé generace hrdějovických sedláků, už v původní formě neexistuje.

„Jsme na začátku. V první řadě chceme všechno řešit s veřejností a případnými investory. Jasně jim sdělíme, co jim stav území umožňuje. Může tady vzniknout občanská vybavenost, jak jsme původně chtěli,“ těší se starostka Šulistová.