Hvězdárna na patnáctém poledníku láká na nové dalekohledy i planetárium

  16:16
Už samotná poloha města nabízí zajímavé možnosti při zeměpisných nebo vesmírných pozorováních. Jindřichův Hradec se nachází přesně na 15. poledníku východní délky. A pár metrů od pomyslné přímky stojí i Hvězdárna profesora Františka Nušla, která se v dubnu po zásadní rekonstrukci za 52 milionů korun opět otevře lidem.

Opravený areál ani zdaleka nebude připomínat starou hvězdárnu postavenou na začátku 60. let minulého století. Novinek je celá řada, tou nejvýznamnější je rozšíření o moderní planetárium pro více než 60 návštěvníků.

„Už teď mohu říci, že naše planetárium díky nejnovějším projekčním technologiím nabídne to nejlepší, co v tuto chvíli vůbec existuje. Díky tomu se stáváme opravdu moderním pracovištěm,“ říká ředitelka hvězdárny Jana Jirků.

Místnost s desetimetrovou projekční kopulí je maximálně odhlučněná a vedení hvězdárny očekává, že do ní budou chodit převážně děti ze škol na Jindřichohradecku.

„Dopoledne chceme zavést pořady doplňující výuku na školách, a to nejen v astronomii, ale i v oblasti přírodních věd. Očekávám, že sem zavítá spousta skupin na exkurze a své místo tu budou mít i zájmové kroužky,“ vysvětluje Jirků.

Právě možnost výuky je podle ní velkým bonusem nového planetária a už nyní je o něj mezi školami velký zájem.

„Pravidelně sem chodila školní družina a naše učitelky sem braly žáky podle potřeb výuky. Je nám jasné, že teď ty možnosti budou úplně jinde. Chystáme se využít rozšířeného záběru, protože žáci se zde mohou mnoho přiučit i z oblasti zeměpisu nebo přírodovědy,“ chválí změny Jaroslava Rážová, ředitelka nedaleké Základní školy Jindřichův Hradec V.

Velkých změn se dočkala také pozorovací kopule hvězdárny, která je kompletně vyměněná. Namísto původních 3,7 metru má nyní průměr o dva a půl metru větší.

„Když už sem chceme zvát školní třídy, museli jsme sáhnout k takovému kroku,“ podotýká Jirků s tím, že stará kopule je jen několik metrů od té nové. Kvůli speciálnímu pozorování stojí přímo na patnáctém poledníku.

„Pořídili jsme také několik nových dalekohledů. Největší z nich je typu Newton a má zrcadlo s průměrem 50 centimetrů. Máme tu i čočkový dalekohled o průměru 20 centimetrů,“ dodává Jirků. Hvězdárna má k dispozici ještě několik menších dalekohledů, které může využít díky speciálním filtrům na pozorování Slunce.

První návštěvníci by se do vylepšené hvězdárny s planetáriem měli podívat na začátku dubna, kdy budou veškeré práce hotové.

„Původně jsme měli celý areál otevřít už během zkušebního provozu, který zahajujeme na začátku února, ale kvůli tomu, že tento typ provozu se musí obejít bez lidí, můžeme je dovnitř pustit až poté,“ vysvětluje starosta Jindřichova Hradce Stanislav Mrvka.

Celá rekonstrukce vyšla na 52 milionů korun, což odpovídá předpokládané částce. „Shodli jsme se na tom s ostatními zastupiteli a podařilo se nám rozpočet dodržet. Navíc jsem moc rád, že se povedlo prosadit planetárium. Podle našeho zjištění míří okolo 80 procent lidí právě sem, zbytek lákají  dalekohledy,“ pokračuje dále.

V tuto chvíli zbývá pětici zaměstnanců hvězdárny dodělat jen drobnosti v interiérech. Některé místnosti budou nyní využívané jako klubovna nebo dílna.

„Právě zde budeme provádět údržbu našich dalekohledů. Máme tu šikovného kolegu, který je dokonce schopný i menší dalekohled vyrobit,“ líčí Jirků a dodává, že příští rok oslaví hvězdárna odkazující na slavného jindřichohradeckého rodáka a astronoma Františka Nušla šedesáté výročí.