iDNES.cz

V Písku zněl husitský chorál. Vondruška představil poslední díl epopeje

  11:14
Za zvuku středověké hudby vstoupil v úterý do života poslední díl Husitské epopeje Vlastimila Vondrušky. Nejčtenější český autor si pro slavnostní představení knihy vybral Prácheňské muzeum, které sídlí v bývalém píseckém hradě.

Knize Husitská epopej VII – Za časů Vladislava Jagellonského požehnal v rytířském sále biskup Církve československé husitské David Tonzar.

Písek si Vlastimil Vondruška nevybral náhodou. V tomto městě se odehrává velká část děje monumentální série.

„Písek vycházel logicky jako ideální místo románu. I když to v učebnicích moc není, Písek byl v 15. století stejně významný jako Tábor. Ten byl střediskem aktivistického boje a vojenství, jihočeské náboženské centrum bylo ale v Písku,“ líčí Vondruška.

Populární spisovatel se do města na Otavě rád vrací. „Písek mám nesmírně rád, místo je prodchnuté šrámkovským duchem a dalšími literárními velikány, kteří tu žili. Jsem senzitivní člověk, vnímám iracionálno, které v sobě určitá místa obsahují. V Písku mi vždycky v hlavě šumí a zní historie. Několik let jsem si při psaní Husitské epopeje užíval pobyt ve středověkém Písku,“ vypráví.

Dílo má celkem 4 360 stran

Největší české románové dílo současnosti psal Vondruška přes čtyři roky. Celá Husitská epopej má sedm dílů, 417 kapitol a 4 360 stran. Audiozpracování má více než 195 hodin.

Před samotným psaním strávil Vondruška spoustu času studiem historických pramenů a literatury.

„Bylo zajímavé sledovat, jak se měnila interpretace tohoto období. Je půvabné, jak ze stejných pramenů můžeme vyvozovat úplně protichůdné závěry. Uvědomil jsem si, že tento problém platí všude. Ve světském životě neexistuje obecně platná pravda a interpretace. Základem je nevěřit a ověřovat,“ přemýšlí.

Epopej zabírá úsek českých dějin od roku 1400 do roku 1485, kdy byl uzavřen kutnohorský náboženský smír, který s definitivní platností ukončil náboženské války u nás a byl vzorem pro pozdější protestantská hnutí v jiných zemích.

Románový cyklus vypráví na pozadí skutečných historických událostí osudy čtyř generací rodu píseckých Prokopů, kteří prožívají události té doby, ale současně žijí svůj život prostých lidí. Aby nebyl pohled na husitskou revoluci zkreslený, jsou někteří členové rodu kališníky, zatímco další zůstali katolíky. Každý z nich se však dívá na události kolem sebe očima své víry.

Autor:
zpět na článek