Výstava Gigera v Hluboké trhá návštěvnické rekordy, v neděli ale končí

  9:02
Už jen do neděle mohou lidé navštívit výstavní hit letošní sezony v Alšově jihočeské galerii v Hluboké nad Vltavou. Tím je výstava s názvem Metamorphoses švýcarského umělce Hanse Rudolfa Gigera (1940-2014), autora Vetřelce.

„Výstavu zatím vidělo skoro 42 tisíc návštěvníků. Těší nás, že máme pozitivní ohlasy jak od odborníků z mnohých publikovaných recenzí, tak od veřejnosti. Lidé si Gigera spojují zejména přes Vetřelce a hodně lidí má jeho díla dokonce i například vytetovaná,“ komentuje mluvčí Alšovy jihočeské galerie Paulina Skavová.

Na devíti stech metrech čtverečních jsou k vidění četné kresby, airbrushové obrazy a plastiky. Nechybí i výběr Gigerových realizací Necronomicon, které uchvátily britského režiséra Ridleyho Scotta, pro něhož Giger navrhl ikonického Vetřelce. Kultovní sci-fi získalo v roce 1980 Oscara za nejlepší vizuální efekty.

Návštěvníci si mohou zblízka prohlédnout i slavný mikrofon s názvem The Bitch, který při koncertech používá zpěvák americké numetalové kapely Korn Jonathan Davis.

Expozice v zámecké jízdárně je Gigerovou doposud největší výstavou ve střední Evropě. Už teď je jasné, že se stane nejnavštěvovanější akcí v historii galerie.

„Očekáváme, že bychom mohli dosáhnout na hranici pětačtyřiceti tisíc návštěvníků. Lidé mají poslední šanci vidět tak obsáhlou sbírku, která se už nikdy nebude opakovat. Řadu děl, které ještě nikdy nebyly vystavené, nám díky dobrým vztahům zapůjčili i autorovi příbuzní. I proto výstavu prodlužovat také nebudeme,“ doplňuje Skavová. Galerie je otevřená denně od 9 do 16 hodin.

Autor: