Na teplo z Temelína si v Budějovicích počkají, stavba horkovodu stojí

  9:02
Nejdříve na podzim 2022 bude proudit teplo z Temelína do Českých Budějovic. Stále je totiž potřeba najít nového zhotovitele horkovodu poté, co původní dodavatel firma Tenza vyhlásila úpadek. A vše se tak nadále prodlužuje.

Stavba horkovodu z Temelína do Budějovic už týdny nepokračuje. (3. února 2021) | foto: Petr Lundák, MF DNES

Před třemi lety podepsali smlouvu, loni už mělo temelínské teplo proudit horkovodem do domácností v Budějovicích. Místo toho leží obří trubky v polích podél řeky Vltavy a miliardová stavba stále není dokončená.

Jak už MF DNES před několika měsíci avizovala, skluz bude dva roky. Nyní se to potvrzuje i na základě úterního vyjádření Teplárny České Budějovice, která má se společností ČEZ podepsanou smlouvu o dodávkách tepla z Jaderné elektrárny Temelín.

Celá akce nabrala zpoždění po úpadku dodavatele stavby horkovodu firmy Tenza, která se do insolvence dostala v únoru. Nový zhotovitel stále ještě není vysoutěžený.

Teplárna a ČEZ teď na základě značného skluzu připravily dodatek ke smlouvě o dodávkách, která je před podpisem a jinak je schválená. Ten má hlavně pomoci k tomu, že nebude do budoucna hrozit skokové zdražení, a zajistí větší stabilitu. 

„Po vzájemné dohodě se podařilo odstranit negativní vliv případné budoucí vyšší inflace a ještě více zafixovat ceny po dobu platnosti smlouvy. ČEZ současně dodá teplárně hnědé uhlí,“ uvedl Tomáš Kollarczyk, místopředseda představenstva teplárny, jejímž jediným vlastníkem je město České Budějovice.

Podle Kollarczyka je ještě hrozbou evropská legislativa a její nástrahy jako v případě emisních povolenek. „Na nich snadno vydělávají burzovní spekulanti a uměle zvyšují jejich cenu,“ doplnil.

ČEZ prozatím nechtěl dodatek podrobněji komentovat s tím, že ještě není podepsaný. Není tak zřejmé, k čemu přesně se obě strany zavazují. Stejný postoj zaujala společnost i v souvislosti s dostavbou horkovodu.

„Výběrové řízení na dodavatele dosud nebylo ukončeno, bližší informace proto nelze sdělovat,“ konstatoval Marek Sviták, mluvčí temelínské elektrárny. 

„Zadávací řízení je v režimu zákona o zadávání veřejných zakázek. Má několik kol od kvalifikace přes podání nabídek, jednání, finalizace nabídek až po vyhodnocení. Od toho se bude odvíjet termín výběru dodavatele,“ vysvětlil už na jaře Sviták.

Hotových je 15 kilometrů

Podle původní smlouvy z roku 2018 měla elektrárna dodávat teplo krajskému městu minimálně dvacet let. Počítá se s tím, že Temelín pokryje zhruba 30 procent českobudějovické výroby tepla. Horkovod dlouhý 26 kilometrů za zhruba 1,5 miliardy korun měl být hotový už na konci léta roku 2020 a do zkušebního provozu ho měli zapojit od podzimní topné sezony.

Tenza předala a doložila 15 kilometrů, rozpracovaných zůstalo dalších 2,5 kilometru. Jenže stavba i v souvislosti s pandemií koronaviru a různých omezení začala nabírat skluz. Chyběli například pracovníci ze Slovenska, kteří se na stavbu složitě dostávali. A problémy se začaly kupit. 

Celá věc však do existenčních potíží následně dostala desítky subdodavatelů, kteří marně čekali na své peníze od hlavního zhotovitele, tedy Tenzy. Byly to desítky milionů korun.

Autor: